Kornfeil po životním závodě: Brno teď začnu mít rád

ČTK ČTK
15. 8. 2010 16:00
Jakub Kornfeil dojel v kategorii do 125 ccm pátý
Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil | Foto: Aktuálně.cz, motografix.cz

Brno - Masarykův okruh dosud nepatřil mezi oblíbené tratě českého motocyklového jezdce Jakuba Kornfeila, po dnešním závodě mistrovství světa se to ale změní.

Sedmnáctiletý pilot obsadil v Brně páté místo v kategorii do 125 ccm, čímž dosáhl suverénně nejlepšího výsledku v šampionátu v dosavadní kariéře. Jeho maximem dosud byla 14. příčka.

"Dřív se mi tady moc nedařilo, takže jsem říkal, že Brno moc rád nemám, ale poslední dva roky mi to tu vyšlo. Po dnešku ho začnu mít rád a budu se těšit na příští sezonu," řekl Kornfeil novinářům po závodě.

Čtěte také:
Kornfeil skončil v Brně pátý, Pešek opět nedojel
Otřes mozku Abrahamovi nedovolí jet VC Česka
Abraham a Pešek kvalifikaci nezvládli. Spadnul i Rossi
Abraham skončil v tréninku na VC Česka druhý, Pešek 30.
V Brně je skvělý okruh, ví Rossi. Chce znovu bavit lidi

Před rokem na jihu Moravy vyhrál pohárový závod nováčků Red Bull Cup a díky tomu se stal celkovým vítězem seriálu. "Tehdy jsem byl ještě šťastnější než dnes. Vyhrál jsem a dosáhl na titul. Dnes jsem ale taky spokojený," usmál se český talent.

Vzhledem k dosavadním výsledkům před dnešním startem rozhodně nemyslel tak vysoko.

"Kdyby mi někdo řekl, že budu pátý, asi bych si ťukal na hlavu. Myslel jsem, že se pojede na suchu, a na tom nemám takovou šanci. Kluci na špici mají rychlejší motorky," vysvětlil.

Foto: Reuters

Jelo se ale na mokré a osychající trati a takové podmínky byly klíčem k jeho úspěchu. Smazávají se při nich totiž rozdíly v technice. Kvůli dešti byl dokonce start závodu odložen a mechanici narychlo přezuli jezdcům pneumatiky.

"Věděl jsem, že když se pojede na mokru, tak mám šanci a půjde to do desítky dojet. Už na startu, když nám dali mokré gumy, jsem si říkal, že by to mohlo dopadnout," přiznal Kornfeil.

Rodák z Kyjova zazářil už v ranním tréninku, který se jel také na mokré trati. V něm zajel druhý čas. "Když jsem se ráno probudil a viděl, že je venku mokro, tak jsem si věřil. Nakoplo mě to a pomohlo mi to. Nebyl jsem pod stresem," řekl.

Několik krizových momentů měl jen na začátku závodu. Než se startovní pole roztáhlo.

"V první zatáčce mě do zadního kola napálil Schrotter, který se pak přišel omluvit, a málem jsem spadl. Pak přede mnou spadl Danny Webb a měl jsem problém, abych to ustál. Ztratil jsem pár pozic a musel jsem to dotáhnout," uvedl.

Kornfeil dokázal v Brně porazit řadu světových es v čele s lídrem průběžného pořadí Markem Márquezem, jehož ale limitovalo zraněné rameno z pátečního tréninku. Český talent ale soupeře, které předjížděl, moc nesledoval.

"Byl jsem rád, že se držím na kolech. Jet na mokrých gumách, když trať osychá, je těžké. Viděl jsem to na tabuli," řekl Kornfeil.

Přiznal také, že jej v průběhu závodu napadlo, že by se mohl probojovat i na stupně vítězů.

Foto: MPAfoto.com

"Když jsem před sebou viděl další jezdce, dojel je a předjel, tak jsem si říkal, že když to bude pokračovat v takovém tempu, mohl bych to tam dotáhnout. Trať byla ale posledních pět šest kol suchá a nedalo se už zrychlovat," řekl.

Brněnský úspěch mu prý výrazně pomůže v druhé polovině sezony. Hlavně psychicky. "Pojedu mnohem více v klidu. Už jsem něco dokázal a tým vidí, že když zaprší, tak se můžu motat vepředu. V Indianapolis budu v pohodě a věřím, že to bude vidět i na výsledcích," řekl Kornfeil.

Přál by si, aby v některém z dalších závodů opět zapršelo. "Pak by to třeba mohlo na tu bednu i vyjít," zasnil se.

Člen Racing teamu Germany se v Brně nečekaně stal nejlepším Čechem. Předčil zkušenější Lukáše Peška a Karla Abrahama, navíc jako jediný dojel do cíle.

"I to je příjemné. Dojel jsem a ještě tak dobře. Škoda ale, že to nevyšlo Kájovi ani Lukymi," dodal Kornfeil.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy