Kornfeil je po Austinu spokojený. Cítí ale, že má na víc

Radek Vičík Radek Vičík
14. 4. 2014 8:56
Motocyklový závodník Jakub Kornfeil si pátým místem v Austinu vyrovnal nejlepší výsledek kariéry jezdce Moto3. Cítí však, že má na to bojovat o místo na stupních vítězů.
Jakub Kornfeil (84) pronásledovaný španělským jezdcem Alexem Marquezem.
Jakub Kornfeil (84) pronásledovaný španělským jezdcem Alexem Marquezem. | Foto: Team Calvo

Austin - Motocyklový závodník Jakub Kornfeil si pátým místem v Austinu včera nejen o příčku vylepšil umístění z prvního  podniku MS silničních motocyklů v Losailu, ale zároveň vyrovnal nejlepší výsledek kariéry jezdce Moto3.

Český jezdec však cítí, že má na to bojovat o místo na stupních vítězů. "Že jsme na to dnes neměli ale neznamená, že se to nemůže podařit příště," uvedl Kornfeil.

Závodník sedlající motocykl KTM výborně odstartoval a z první zatáčky vyjížděl na třetím místě. Pak se brzy vrátil zpět na svoje "startovní" šesté místo. To se před něj dostali Alex Marquez a Alex Rins na Hondě a po chvíli i týmový kolega Isaac Viňales.

"Samozřejmě jsem chtěl co nejrychleji uhánět kupředu, ale nebudu hrát žádného hrdinu, Jack Miller s Efrenem Vazquezem na prvních dvou místech byli prostě celý víkend někde jinde. Zanedlouho se před nás dostali ještě Rins s Marquezem a také Isaac (Viňales) s jeho typickým bezmyšlenkovitým stylem. Naštěstí jsem ho rychle předjel," popsal Kornfeil první kola závodu.

I když se rychle vypořádal s týmovým kolegou, záhy měl za zády dalšího těžkého soupeře, Itala Romana Fenatiho. "Ten jel fantasticky. Jak u něj bývá zvykem, v posledních kolech prostě jede neskutečně a dnes to zase potvrdil," přiznal pilot týmu Calvo.

Zbytek závod tak pro Kornfeila znamenal těsný souboj s Rinsem o páté a šesté místo. Oba závodníci si několikrát vyměnili místo, aby se v cíli nakonec o pouhých 82 tisícin vteřiny radoval Španěl.

"Několikrát jsme se předjeli a celkem dobře si zazávodili. Je teda škoda, že mě nakonec zdolal. Snažil jsem se udělat maximum, aby se pode mě nedostal. Při nájezdu do poslední zatáčky jsem zvolil hodně defenzivní stopu. I tak se tam ale nacpal a na cílovku už jsme vyjížděli zároveň. Nakonec byl o něco málo rychlejší a cílovou pásku nakonec proťal o necelou desetinu dříve," vzpomínal Kornfeil na poslední stovky metrů Velké ceny Ameriky.

I přes porážku v "miniduelu" se mohl rodák z Kyjova radovat z pátého místo. Pouhých několik zatáček před cílem 18kolové Grand Prix totiž spadl o vítězství bojující Marquez.

"Jsem nadšený z toho, že se nám bez pádů daří držet toho pátého místa, to musím zaklepat. Všichni, se kterými jsem dnes bojoval, už mají na svém kontě vítězství nebo minimálně několik pódií. Je to opravdu ten nejvyšší level, proti kterému můžu závodit. To je zřejmě také to, proč nám k té pomyslné bedně pořád kousek chybí. Není to všední záležitost a čím dál víc si to uvědomuji," dodal Kornfeil, který neustále hledá cesty, jak svoje výsledky ještě vylepšit.

Útok zastavila žlutá vlajka

Ve třídě Moto3 si v Austinu zajel pro životní výsledek také Karel Hanika. Nováček na KTM se už ve své druhé Velké ceně kariéry dostal do elitní desítky. Také on si pochvaloval výborný start.

"Byl to opravdu těžký závod. Povedl se mi start a první dvě kola jsem se probojovával dopředu. Pak mi chvíli trvalo, než jsem se dostal do rytmu. V posledním kole jsem byl devátý. Ale John McPhee mě předjel, v poslední zatáčce byla žlutá vlajka, proto jsem mu to nemohl oplatit," vrátil se Hanika k posledním metrům svého vydařeného závodu.

Světový šampionát pokračuje třetím dějstvím 27. dubna na novém argentinském okruhu Autodromo Termas de Rio Hondo na severu země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy