Kornfeil si vedení v závodě MS užil, dojel ale na jistotu

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2014 5:00
I když byl Jakub Kornfeil ve včerejším závodě Moto3 ve Velké ceně Aragonie v čele jen chvíli a do cíle dojel na pátém místě, vedení v závodě mistrovství světa si užíval.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Team Calvo

Alcaňiz - I když byl Jakub Kornfeil ve včerejším závodě Moto3 ve Velké ceně Aragonie v čele jen chvíli a do cíle dojel na pátém místě, vedení v závodě mistrovství světa si užíval.

"Je to něco přes dva roky, kdy jsem naposledy vedl závod. Je to úžasný pocit a jsem hrozně moc rád, že jsme se dnes zapojili do bojů o vítězství," řekl pilot stáje Calvo Team.

Mokré nastavení ze začátku pomohlo

Český jezdec přitom neměl na okruhu Motorland Aragon vůbec ideální výchozí pozici, protože startoval až z 12. místa. Děním v nejslabší třídě ale včera pořádně zamíchalo počasí. Kvůli dešti a mlze byl posunut ranní warm up a závod byl proti původnímu harmonogramu odstartován o 25 minut později.

Náročné podmínky má ale Kornfeil rád. Rychle se dostával dopředu a už ve třetím kole se dotáhl do vedoucí skupiny.

"Zvolili jsme mokré nastavení, což mi umožnilo jet velmi rychle v úvodních fázích závodu. Postupem času ale měkké nastavení začalo hovořit v náš neprospěch," poodhalil rodák z Kyjova tajemství výborného startu.

Na jeho kole došlo ke kolizi mezi Jackem Millerem a Alexem Marquezem, po níž se Australan poroučel k zemi a jezdec z Rohatce se posunul už na pátou pozici.

Dva roky a pět měsíců čekání

To zdaleka nebylo všechno. Postupně se dostal před Marqueze, Alexe Rinse, Dannyho Kenta i Johna McPhee a český fanoušek mohl vidět věc dva roky a pět měsíců nevídanou: český závodník byl v čele Grand Prix mistrovství světa.

Po chvíli ale zaváhal i Kornfeil, v esíčku vyjel mimo trať a propadl se na čtvrtou příčku. O několik kol později následoval dokonce lehký pád. 21letý ale okamžitě nasedl na svoji KTM a přišel jen o jedno místo. Na páté pozici přijel až do cíle, a vyrovnal si tak svůj nejlepší výsledek v kariéře.

"Když mě Danny Kent odsunul na čtvrté místo, jeho tempo jsem dokázal udržet jen pouhá dvě kola. Dál to prostě nešlo. Navíc se mně nevyhnul ani pád, čímž jsem se jen utvrdil v tom, že bude zapotřebí závod trpělivě dokončit. Páté místo jsem nakonec udržel a dojel si pro cenných jedenáct bodů. Celkově tedy víkend můžeme ohodnotit velmi kladně," zhodnotil Kornfeil úspěšný závod na severovýchodě Španělska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy