Korejský benjamínek F1 vyžaduje rychlé i šikovné monoposty

Projeďte si po trati v Jon-kamu, kde budou v neděli piloti formule 1 bojovat o body ve Velké ceně Koreje.
Projeďte se po okruhu Jon-kamu s Dani Closem, který před rokem pilotoval monopost dnes už neexistující stáje HRT. | Video: youtube.com

Jon-kam - V roce 2010 se na mapě objevila další země, kterou si podmanila formule 1. I když okruh v Jon-kamu dostavovali na poslední chvíli, přece jen se Velká cena Koreje tehdy odjela a v kalendáři si drží místo dodnes.

Byť je jejím autorem fanoušky proklínaný designér Hermann Tilke, Jon-kam patří mezi jeho zdařilejší dílky, kde se dá místy i předjíždět.

Zjednodušeně řečeno, je Korejský okruh mixem rychlých rovinek (trať obsahuje nejdelší rovinky na asijských okruzích) a pomalých zatáčkovitých pasáží.

Pomalá zatáčka a boxová světla

Co se ale německému inženýrovi opravdu nepovedlo, byl nájezd do boxů. Piloti do něj směřovali v zatáčce číslo 17, ale zpomalené vozy jely pořád v závodní stopě, takže hrozilo, že do nich zezadu někdo nabourá.

O rok později byla zbourána zeď, která přijíždějícím pilotům bránila ve výhledu, takže už věděli, že se přibližují k "pohyblivé překážce".

Absolutně bezpečný není ani výjezd z boxů, kde se občas stane, že příliš akcelerující auto ustřelí do závodní stopy. FIA proto v boxech nainstalovala světla varující závodníky opouštějící depo a týmy angažovali po vzoru amerických oválových závodů, tak zvané spottery. Tedy lidi, kteří sledují nájezd a výjezd z boxů a rádiem informují své "svěřence" o aktuální situaci či hrozícím nebezpečí.

Formulová show z paluby jachty

Zvláštností je pak to, že část okruhu je stálý autodrom, ale pasáž kolem přístavu se využívá k závodění jen při formuli 1. Pro diváky tak vzniká atraktivní možnost sledovat závody z promenády, hotelu nebo přímo z jachty.

S trochou nadsázky se dá říct, že Jon-kam je tratí mistrů světa. V uplynulých třech ročnících tady totiž nikdo jiný ještě nevyhrál. V premiérovém závodě, který vážně ovlivnil liják, vyhrál Fernando Alonso ve Ferrari, které předloni a loni vystřídal Sebastian Vettel s Red Bullem.

Základní data okruhu Jon-kam:

Délka: 5,615 km
Počet kol: 55
Délka závodu: 308,630 km
Nejrychlejší kolo v Grand Prix: 1:39,605 Sebastian Vettel, 2011
Počet zatáček: 17
Maximální rychlost: 320,6 km/h
Vítězové z posledních tří let: 2012 - Sebastian Vettel (Red Bull), 2011 - Sebastian Vettel (Red Bull), 2010 - Fernando Alonso (Ferrari).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy