Kopecký vybojoval osmý Zlatý volant, Kornfeil má první Zlatá řídítka

10. 12. 2015 20:53
Soutěžní jezdec Jan Kopecký získal po osmé v kariéře prestižní ocenění Zlatý volant. Nejlepším motocyklovým jezdcem byl českými novináři zvolen Jakub Kornfeil, jezdec třídy Moto3.
Jan Kopecký.
Jan Kopecký. | Foto: Radek Pecák

Praha - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký poosmé ovládl motoristickou anketu Zlatý volant v kategorii rallye a vytrvalostní soutěže. V jubilejním desátém ročníku ankety Zlatá řídítka se ze svého prvního vítězství radoval Jakub Kornfeil, letos nejúspěšnější Čech v mistrovství světa silničních motocyklů.

Již 39. ročník tradiční motoristické ankety neměl v letošním roce v hlavních kategoriích rallye a závody na okruzích výrazného favorita. Mezi soutěžními jezdci byli na vítězství dva aspiranti - Kopecký a jediný český pravidelný účastník MS Martin Prokop, kteří vládnou anketě od roku 2006.

Více bodů (244) nakonec dostal Kopecký, jenž vedle triumfu v domácím šampionátu letos ovládl i závod mistrovství světa v kategorii WRC2. Prokop získal 195 bodů, třetí skončil s více než stobodovým odstupem Václav Pech.

"Jsem hodně rád. Velký dík patří Škodovce, začali jsme jezdit novým autem a laťka byla nastavená hodně vysoko," řekl Kopecký, jenž se přiblížil rekordmanovi ankety Tomáši Engemu, který ji vyhrál dvanáctkrát. "Jestli se k němu ještě víc přiblížím nebo ho překonám, není důležité. Pro mě jsou důležité výsledky v závodech," uvedl Kopecký.

Okruhy ovládl Matějovský

Kategorii závodů na okruzích opanoval Michal Matějovský, vítěz Evropského poháru cestovních vozů získal Zlatý volant poprvé. Druhý skončil Adam Lacko, jenž získal jen o jedenáct bodů méně, což byl nejtěsnější odstup za vítězem ve všech kategoriích. Třetí místo obsadil loňský vítěz Petr Fulín.

Výbornou sezonu korunovanou druhou pozicí v mistrovství Evropy kategorie 2 má za sebou nejlepší vrchař Miloš Beneš, který Zlatý volant získal potřetí za sebou.

Mezi autokrosaři a rallyekrosaři obdržel nejvíce bodů evropský šampion v rallyekrosu v kategorii Touring autocross Otakar Výborný. Mezi motokárovými jezdci obhájil vítězství po životní sezoně Adam Kout. Mistr Evropy v kategorii superkart chyběl na prvním místě na hlasovacích lístcích jen jednou.

Nejrychlejší ze všech byla žena

Spolujezdcem roku je Prokopův navigátor Jan Tománek. Laureátem Ceny Jiřího Sedláře pro nejlepšího jezdce do 23 let věku se stal motokárový jezdec Jan Midrla. Pro Cenu Elišky Junkové si ze Švýcarska přiletěla Veronika Cichá.

Účastnice seriálu Boss GP v kategorii Formula získala i cenu za nejvyšší rychlost. V italské Monze absolvovala s monopostem Dallara jedno kolo za 1:43,304, což představuje průměr 201,878 km/h.

Dveře do Síně slávy, vyhrazené majitelům Ceny Zdeňka Vojtěcha, se tentokrát otevřely Václavu Límovi, v 70. a 80. letech minulého století velké osobnosti formulového závodění v Československu. Za Čin roku byly označeny dlouhodobé aktivity Hájek Historic rallye teamu, díky nimž mají čeští fanoušci šanci setkávat se se soutěžními hvězdami minulosti i současnosti.

Zlatá řídítka získal Kornfeil, dvanáctý muž MS v Moto3. "Je to parádní pocit a zážitek. V minulých letech jsem byl dvakrát druhý, teď jsem vyhrál, čehož si hodně cením. Je to další krásný pohár do sbírky," řekl Kornfeil, který se v sezoně dvakrát probojoval na stupně vítězů.

Stříbrnou pozici tentokrát obsadil Pavel Kejmar, čtvrtý v mistrovství světa v supermotu. Třetí skončil motokrosař Martin Michek.

Sbírku svých trofejí rozšířil slavný motokrosový a soutěžní jezdec padesátých a šedesátých let Zdeněk Polánka, který převzal Cenu Františka Šťastného za přínos motocyklovému sportu.

Anketa Zlatý volant:

Závody na okruzích: 1. Michal Matějovský 190, 2. Adam Lacko 179, 3. Petr Fulín 103, 4. David Vršecký 71, 5. Tomáš Enge 64, 6. Aleš Jirásek 26.

Automobilové soutěže a maratony: 1. Jan Kopecký 244, 2. Martin Prokop 195, 3. Václav Pech 90, 4. Aleš Loprais 85, 5. Pavel Valoušek 31, 6. Vojtěch Štajf 31.

Závody do vrchu: 1. Miloš Beneš 203, 2. Jaromír Malý 120, 3. Dan Michl 87, 4. Lukáš Vojáček 73, 5. Václav Janík 49, 6. David Komárek 39.

Autokros a rallyekros: 1. Otakar Výborný 187, 2. Roman Častoral 82, 3. Aleš Fučík 65, 4. Petr Nikodém 47, 5. Milan Vaněk 41, 6. Václav Fejfar 31.

Motokáry: 1. Adam Kout 244, 2. Patrik Hájek 136, 3. Jan Midrla 85, 4. Jakub Kadlčák 59, 5. Alex Legnaro 35, 6. Jan Šafránek 28.

Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): Veronika Cichá.

Cena Jiřího Sedláře (pro jezdce do 23 let): Jan Midrla.

Cena Zdeňka Vojtěcha (za přínos motoristickému sportu): Václav Lím.

Spolujezdec roku: Jan Tománek.

Speed Award: Veronika Cichá.

Čin roku: Hájek Rally Team.

Anketa Zlatá řídítka: 1. Jakub Kornfeil 212, 2. Pavel Kejmar 66, 3. Martin Michek 63, 4. Libor Podmol 62, 5. Karel Hanika 48, 6. Ondřej Klymčiw 47.

Cena Františka Šťastného (za přínos motocyklovému sportu): Zdeněk Polánka.