Kolomý těsně porazil Lopraise a na Rallye Dakar byl šestý

15. 1. 2015 19:54
V 11. etapě Rallye Dakar byl nejrychlejším českým pilotem v kategorii kamionů Martin Kolomý.
Martin Kolomý
Martin Kolomý | Foto: Buggyra

Termas Rio Hondo (Argentina)  - V 11. etapě Rallye Dakar byl nejrychlejším českým pilotem v kategorii kamionů Martin Kolomý. Obsadil šesté místo o 32 sekund před Alešem Lopraisem, který stejně jako ve středu snížil manko na průběžně třetího Rusa Andreje Karginova.

Tentokrát však ze ztráty ukrojil jen zhruba pět minut a před posledními dvěma etapami za bronzem zaostává o 34:09. Kolomý drží sedmé místo.

V etapě na trase ze Salty do Termas Rio Hondo v Argentině slavili double Nizozemci s vozy Iveco - 194 km dlouhou rychlostní zkoušku vyhrál Hans Stacey o 70 sekund před Gerardem de Rooyem.

Třetí skončil Rus Eduard Nikolajev, který snížil odstup za celkovým lídrem a krajanem Airatem Mardějevem na 11 minut a 11 sekund. Mardějevův skalp získali tentokrát i Kolomý s Lopraisem. Obhájce prvenství Karginov zajel 15. čas, o dvě místa za ním skončil Tomáš Vrátný.

Z českého kvarteta motocyklistů byl tentokrát nejlepší David Pabiška na 25. místě se ztrátou 17 a půl minuty na vítězného Joana Barredu ze Španělska. V celkové klasifikaci zůstal 20. Ondřej Klymčiw, vede obhájce prvenství Marc Coma ze Španělska.

Stejně jako Barreda vyhrál podruhé za sebou etapu i Katařan Násir Al Attíja v kategorii automobilů a upevnil si celkové vedení. Kvůli technickým problémům přišel o třetí místo debutant na Dakaru Jazíd Al Rajhí ze Saúdské Arábie.

Soutěž definitivně skončila pro obhájce prvenství Naniho Romu ze Španělska, který po středeční havárii nedokázal opravit poškozený vůz Mini. Už od první etapy ale Roma pokračoval s velkou ztrátou kvůli defektu.

Rallye Dakar - 11. etapa:

Motocykly (Cachi - Termas Rio Hondo, 512 km/351 km rychlostní zkouška): 1. Jakeš (SR/KTM) 3:28:08, 2. Faria (Portug./KTM) -8, 3. Price (Austr./KTM) -42, ...25. Pabiška -17:27, 27. Klymčiw -20:37, 28. Engel -22:53, 33. Veselý (všichni ČR/KTM) -33:59.

Průběžné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 41:43:03, 2. Goncalves (Portug./Honda) -21:12, 3. Price -31:43, ...20. Klymčiw -6:14:21, 25. Pabiška -6:52:59, 29. Engel -7:25:30, 39. Veselý -15:42:21.

Automobily (Salta - Termas Rio Hondo, 520 km/194 km): 1. Al Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 1:53:10, 2. Terranova, Graue (Arg./Mini) -27, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -39.

Průběžné pořadí: 1. Al Attíja, Baumel 37:12:47, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -29:01, 3. Holowczyz, Panseri (Pol., Fr./Mini) -1:28:49.

Kamiony (Salta - Termas Rio Hondo, 520 km/194 km): 1. Stacey 2:08:11, 2. De Rooy (oba Niz./Iveco) -1:10, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:56, ...6. Kolomý (ČR/Tatra) -3:17, 7. Loprais (ČR/MAN) -3:49, 17. Vrátný (ČR/Tatra) -10:00.

Průběžné pořadí: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 38:24:13, 2. Nikolajev -11:11, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -47:44, 4. Loprais -1:21:53, ...7. Kolomý -4:04:19, 14. Vrátný -9:20:44.