Kolomého oslavy spláchl přívalový déšť. A teď hurá na maratonskou etapu

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2016 9:44
Martin Kolomý v Tatře dokázal jako třetí Čech vyhrát etapu na jihoamerickém Dakaru. Ale místo oslav se musel v bivaku ukrýt před průtrží mračen.
Tak viděl vítězství svého jezdce manažer Buggyry Jan Kalivoda. | Video: Buggyra

Jujuy - Martin Kolomý v Tatře se včera zapsal do vítězných kronik Rallye Dakar a jako třetí Čech po Josefu Macháčkovi na čtyřkolce a Aleši Lopraisovi v kamionu dokázal vyhrát etapu po odchodu slavné soutěže z Afriky.

Jezdec týmu Buggyra porazil všechny soupeře ve třetí etapě dlouhé 350 km, z nichž téměř polovina byla součástí rychlostní zkoušky. Kolomý vedl od samého začátku a náskok si udržel až do cíle.

Peklo na vodě

"Po dojezdu etapy by mě to ani nenapadlo. Mám z toho opravdovou radost, ale zůstávám realistou. Jsme stále teprve na začátku a všechno může být ještě úplně jinak. Na druhou stranu jsem strašně rád, že jsme si dokázali, že porážet se dají a mám na to být vpředu,“ řekl spokojený rodák z Bruntálu.

Ovšem místo oslav se musel utíkat schovat před dalším přívalovým deštěm, který jezdce trápil po celý den.

"Bylo to hotové peklo na vodě, takovou průtrž mračen jsem nezažil. Navíc zatímco kluci budou závodit v horách v okolí Jujuy, nás čeká přesun do Bolívie. Všichni jsme zvědavi, jestli se vůbec pojede. Vše je tu pod vodou,“ popsal aktuální situaci na jihu Ameriky manažer týmu Jan Kalivoda.

Mladík rychlejší než zkušený harcovník

Mezi nejlepší desítku se v kategorii kamionů včera vešli hned tři Češi. Nejmladší pilot této třídy na letošním Dakaru, Martin Macík mladšíLIAZu, obsadil deváté místo a hned za ním dojel Aleš Loprais s Ivecem.

"První bahnitá a klikatá část trasy, vedoucí do hor se nám povedla. Přisuzuji to dobré prosincové přípravě, během které jsem na podobném povrchu jezdil u nás v Sedlčanské kotlině. Pak následovala krátká vložka úvozem plným jemného prachu. Ke konci už to bylo hodně rychlé, stejně jako včera. Tam, myslím, nás ostatní hodně dotáhli,“ popsal Macík své dojmy.

Maratonská etapa všechny prověří

Jezdec, který je na svém druhém Dakaru, se ale připravuje hlavně na dnešní první ze dvou po sobě následujících maratonských etap bez možnosti využití pomoci mechaniků. A před ní se hodí každý postup výsledkovou listinou dopředu.

"Díky dobré navigaci Františka (Tomáška)  a rychlým postřehům Michala (Mrkvy) jsme dnes ani jednou nevyjeli mimo trať. Jelo se nám ještě lépe než včera, ale stále zůstáváme opatrní. Konečný výsledek je, myslím, super posun a teď už hurá na maratonskou,“ těší se 26letý rodák z Benešova.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy