Kolomého oslavy spláchl přívalový déšť. A teď hurá na maratonskou etapu

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2016 9:44
Martin Kolomý v Tatře dokázal jako třetí Čech vyhrát etapu na jihoamerickém Dakaru. Ale místo oslav se musel v bivaku ukrýt před průtrží mračen.
Tak viděl vítězství svého jezdce manažer Buggyry Jan Kalivoda. | Video: Buggyra

Jujuy - Martin Kolomý v Tatře se včera zapsal do vítězných kronik Rallye Dakar a jako třetí Čech po Josefu Macháčkovi na čtyřkolce a Aleši Lopraisovi v kamionu dokázal vyhrát etapu po odchodu slavné soutěže z Afriky.

Jezdec týmu Buggyra porazil všechny soupeře ve třetí etapě dlouhé 350 km, z nichž téměř polovina byla součástí rychlostní zkoušky. Kolomý vedl od samého začátku a náskok si udržel až do cíle.

Peklo na vodě

"Po dojezdu etapy by mě to ani nenapadlo. Mám z toho opravdovou radost, ale zůstávám realistou. Jsme stále teprve na začátku a všechno může být ještě úplně jinak. Na druhou stranu jsem strašně rád, že jsme si dokázali, že porážet se dají a mám na to být vpředu,“ řekl spokojený rodák z Bruntálu.

Ovšem místo oslav se musel utíkat schovat před dalším přívalovým deštěm, který jezdce trápil po celý den.

"Bylo to hotové peklo na vodě, takovou průtrž mračen jsem nezažil. Navíc zatímco kluci budou závodit v horách v okolí Jujuy, nás čeká přesun do Bolívie. Všichni jsme zvědavi, jestli se vůbec pojede. Vše je tu pod vodou,“ popsal aktuální situaci na jihu Ameriky manažer týmu Jan Kalivoda.

Mladík rychlejší než zkušený harcovník

Mezi nejlepší desítku se v kategorii kamionů včera vešli hned tři Češi. Nejmladší pilot této třídy na letošním Dakaru, Martin Macík mladšíLIAZu, obsadil deváté místo a hned za ním dojel Aleš Loprais s Ivecem.

"První bahnitá a klikatá část trasy, vedoucí do hor se nám povedla. Přisuzuji to dobré prosincové přípravě, během které jsem na podobném povrchu jezdil u nás v Sedlčanské kotlině. Pak následovala krátká vložka úvozem plným jemného prachu. Ke konci už to bylo hodně rychlé, stejně jako včera. Tam, myslím, nás ostatní hodně dotáhli,“ popsal Macík své dojmy.

Maratonská etapa všechny prověří

Jezdec, který je na svém druhém Dakaru, se ale připravuje hlavně na dnešní první ze dvou po sobě následujících maratonských etap bez možnosti využití pomoci mechaniků. A před ní se hodí každý postup výsledkovou listinou dopředu.

"Díky dobré navigaci Františka (Tomáška)  a rychlým postřehům Michala (Mrkvy) jsme dnes ani jednou nevyjeli mimo trať. Jelo se nám ještě lépe než včera, ale stále zůstáváme opatrní. Konečný výsledek je, myslím, super posun a teď už hurá na maratonskou,“ těší se 26letý rodák z Benešova.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy