Kamaz vytlačil Kolomého z průběžného třetího místa Dakaru

Sport Sport
17. 1. 2013 22:06
Dvanáctá etapa Rallye Dakar zavedla peloton z Argentiny do Chile.
Martin Kolomý se bude ve zbývajících etapách snažit o návrat do elitní trojice pořadí kamionů.
Martin Kolomý se bude ve zbývajících etapách snažit o návrat do elitní trojice pořadí kamionů. | Foto: David Procházka

Copiapó (Chile) - Čtvrteční dvanáctá etapa Rallye Dakar zavedla peloton do Chile.

Ale v dobrém na ni asi nebude vzpomínat český jezdec Martin Kolomý, který právě po ní přišel o průběžnou třetí pozici v hodnocení kamionů. V 319 km dlouhé rychlostní zkoušce přitom skončil osmý.

Na trase z argentinské Fiambaly do chilského Copiapa byl nejrychlejší Andrej Karginov a Rus za volante, Kamazu se tak dostal o dvě minuty a 36 sekund před zelenou českou Tatru.

Ve znamení šestek byl Aleš Loprais. Šestý dojel v etapě a stejnou příčku drží celkově. V čele soutěže je dál Rus Eduard Nikolajev s Kamazem, Kolomý na něj ztrácí více než 53 minut a Loprais už téměř hodinu a půl.

Després pomohl soupeři

Také v ostatních dvou hlavních kategorií zůstává jméno lídra i po 12. etapě stejné. Mezi automobilisty suverénně kraluje dakarský rekordman Stéphane Peterhansel. Pilot Mini byl sice v etapě "až" čtvrtý, ale na Jihoafričana Giniela de Villierse má stále luxusní odstup přes 50 minut.U Mini mohli kromě vedení lídra týmu slavit také čtvrteční etapový triumf Joana Romy.

Motocyklistů dál vévodí další obhájce, Cyril Després. Francouz v sedle KTM ale docela znervózněl. Jeho 13minutový náskok se rázem zcvrkl na pět minut. Může za to ovšem gentlemanský čin, kdy pomáhal Rubenu Fariovi - týmové dvojce a přitom svému největšímu soupeři.

"Chtěl jsem mu oplatit pomoc z předchozích ročníků, aby si udržel druhé místo," řekl čtyřnásobný vítěz Dakaru.

Rallye Dakar - 12. etapa: Fiambalá - Copiapó (715 km/319 km rychlostní zkouška):
Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 3:36:34, 2. Gordon, Walch (USA/Hummer) -4:18, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -4:25.
Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 32:50:02, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -50:21, 3. Roma, Périn -1:31:06.

Motocykly: 1. Verhoeven (Niz./Yamaha) 3:49:15, 2. Faria (Portug./KTM) -1:38, 3. Barreda Port (Šp./Husqvarna) -3:01, ...42. Pabiška (ČR/Yamaha) -40:58.
Průběžné pořadí: 1. Després (Fr./KTM) 37:46:59, 2. Faria -5:39, 3. Lopez (Chile/KTM) -13:40, ...41. Pabiška -7:10:23.

Kamiony: 1. Karginov 4:09:44, 2. Mardějev (oba Rus./Kamaz) -2:36, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -2:49, ...6. Loprais -4:02, 8. Kolomý (oba ČR/Tatra) -10:34.
Průběžné pořadí: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 33:12:35, 2. Mardějev -31:20, 3. Karginov -50:26, 4. Kolomý -53:02, ...6. Loprais -1:25:45.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy