Česká hvězda "socialistické formule 1". Nejdřív létala kola jako v Indianapolisu

Česká hvězda "socialistické formule 1". Nejdřív létala kola jako v Indianapolisu
V roce 1978 získal ze čtyř možných titulů (s formulí Škoda i formulí Easter na okruzích i do vrchu) tři, jen s Easterem byl na okruzích třetí.
Kvůli železné oponě panovaly ve východním bloku zcela jiné technické regule. Jejich vrcholem byl ta zvaná formule Easter, jakási "socialistická formule 1".
Další cenná vítězství sbíral v závodech takzvaného Poháru míru a přátelství, který v roce 1984 v kategorii družstev Čechoslováci ovládli. Zároveň Mičánek získal už osmý titul ve formuli Easter.
V roce 1985 přesedlal brněnský jezdec z československých formulí MTX do vozu východoněmecké provenience SRG s motorem Lada.
Foto: Mičánek Motorsport powered by Buggyra
Radek Vičík Radek Vičík
4. 2. 2023 16:44
Závodil v "socialistické formuli 1" a po listopadu 1989 založil úspěšný tým. Jeden z nejlepších pilotů na okruzích v závodech do vrchu Jiří Mičánek starší oslavil sedmdesátiny. Přesto ho stále můžete najít v závodních boxech po celé Evropě.

Jméno Mičánek se ve startovních listinách objevilo poprvé před půlstoletím. Postupně se stalo synonymem úspěchu, v čemž pokračuje i stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Jiří Mičánek starší, který oslavil 70. narozeniny, předal žezlo týmového šéfa synovi Jiřímu Mičánkovi mladšímu. Vedle vzpomínání však stále v závodech aktivně působí.

Láska k autům se zrodila v rodné brněnské čtvrti Židenice. "Kluci si chodili za barák kopat balonem a já zatím chodil na dvorek, kde měl autodílnu pan Štafa. Spravoval tam tehdy stará meziválečná auta, tatrovky," vzpomíná.

Brzy proměnil své sny v realitu. Ale první krůčky udělal v tehdy se rodící motoristické disciplíně, autokrosu. Svou roli v tom hrála i možnost ulevit si v povinné základní vojenské službě.

"Půjčil jsem si buginu a díky tomu si mě pak na vojně vytáhli od rakeťáků z Neslovic do Nitry, kde se rodil autokrosový oddíl. Autokros jsem sice nikdy jezdit nechtěl, ale pořád to bylo lepší než vojna na stráži se samopalem," vzpomíná.

Pak konečně přišla možnost přejít z "bláta" na asfalt. Jako u většiny tehdejších nováčků měl jeho první speciál motor Škoda. "ARC Brno byl klub s velmi silným zázemím a možná nejlepší pověstí v Československu. Dostal jsem formuli Škoda po Jiřím Rosickém," vzpomíná na auto po slavném brněnském závodníkovi. "Skočil jsem do závodů s heslem, že buď vyhraju, nebo budou lítat kola jako v Indianapolisu. Zpočátku to byl spíš ten druhý případ," směje se.

Formule se rázem staly jeho doménou. Kvůli železné oponě panovaly ve východním bloku zcela jiné technické regule. Jejich vrcholem byl takzvaná formule Easter, jakási "socialistická formule 1".

První mistrovskou sezonu, a zároveň nejúspěšnější v kariéře, zažil Mičánek v roce 1978, kdy jel ve formuli Škoda i formuli Easter šampionáty na okruzích i do vrchu. Ze čtyř možných titulů získal tři, jen s Easterem byl na okruzích třetí.

Další cenná vítězství sbíral v tehdejších velmi dobře obsazených závodech takzvaného Poháru míru a přátelství, který v roce 1984 v kategorii družstev Čechoslováci ovládli. Zároveň získal už osmý titul ve formuli Easter.

V ročníku 1987 vyšla Mičánkovi sázka na novou mezinárodní formuli Mondial poháněnou silnějšími motory Lada. Opět ovládl vrchařský i okruhový šampionát. Sezonu revolučního roku 1989 strávil v prestižním vrchařském Alpsko-Dunajském poháru, v němž triumfoval po souboj s favorizovaným Němcem Herbertem Stengrem. O rok později Mičánek skončil druhý.

Po revoluci pokračoval v úspěšné kariéře s formulí Mondial, s níž absolutně vládl československému šampionátu. Zároveň se začal věnovat podnikání. Tři roky po revoluci se Mičánek pustil do stavby tehdy úspěšného hotelu poblíž Masarykova okruhu. Založil tradici závodu do vrchu Brněnský drak, který se jezdil také na brněnském Automotodromu a také vlastní okruhovou školu.

Jiří Mičánek starší - SRG-Lada, Brno (1985)
Jiří Mičánek starší - SRG-Lada, Brno (1985) | Foto: Mičánek Motorsport powered by Buggyra

Aktivní kariéru Jiří Mičánek starší ukončil v roce 2000, jeho školou už tehdy procházeli špičkoví závodníci jako Tomáš Enge a Josef Král.

Závodní štafetu převzali synové Jiří a Tomáš. Jiří Mičánek junior se v roce 2004 stal nejmladším mistrem České republiky v historii, první titul získal ještě před osmnáctými narozeninami. Dodnes sbírá poháry hlavně v závodech do vrchu, ale hlavní úsilí už vrhá do vedení rodinného týmu. Ten se v posledních sezonách úspěšně etabloval v seriálu Lamborghini Super Trofeo Europe.

Nezahálí ani Jiří Mičánek starší. Provozuje tým v seriálu Porsche Sports Cup Deutschland, ve kterém s mladším synem Tomášem získali v roce 2010 titul a pracuje i jako instruktor závodní školy.

Video: Oslavy Mičánkova týmu po vítězství v Portimau (8. 11. 2022)

Podívejte se, jak tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra oslavil triumf v závodě Lamborghini Super Trofeo Europe v Portimau skokem do bazénu. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy