Italská ikona odchází, di Montezemolo rezignoval ve Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
10. 9. 2014 10:38
I když se Luca di Montezemolo podílel už na titulech Nikiho Laudy v letech 1975 a 1977, poslední špatné výkony týmu formule 1 Ferrari mu definitivně zlomily vaz a u i italské automobilky dnes končí.
Luca di Montezemolo u Ferrari končí.
Luca di Montezemolo u Ferrari končí. | Foto: Scuderia Ferrari

Maranello - I když se Luca di Montezemolo podílel už na titulech Nikiho Laudy v letech 1975 a 1977, poslední špatné výkony týmu formule 1 Ferrari mu definitivně zlomily vaz a u i italské automobilky dnes končí.

"Je to konec jedné éry a po téměř třiadvaceti krásných a nezapomenutelných letech i době strávené po boku Enza Ferrari jsem se rozhodl odstoupit z funkce předsedy představenstva," uvedl Monztezemolo ve svém prohlášení.

Přitom ještě o víkendu během Velké ceny Itálie v Monze zprávy o svém konci v čele prestižní značky vyvracel. Vedení Ferrari se nyní ujme přímo šéf koncernu Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne.

Formule 1 i fotbal

Montezemolo, jenže se narodil 31. 8. 1947 v Boloni, se podílel na práci týmu Ferrari už v 70. letech, kdy pod dozorem Enza Ferrari vedl tým v čele s geniálním konstruktérem Maurem Forghierim, který pro Laudu stavěl vítězné monoposty.

Pak se v hierarchii automobilky posunul na vyšší pozice a věnoval se i jiným projektům. Kromě jiného byl zodpovědný za organizaci fotbalového MS 1990 v Itálii.

Tvůrce zlaté éry

Pak ho povolali zpět do týmu Ferrari, který už osm let čekal na titul mistra světa. Byl to právě on, kdo od Peugeotu zlákal Jeana Todta. Ten spolu s Michaelem Schumacherem a Rossem Brawnem vytvořili základ týmu, jenž na začátku tohoto tisíciletí neměl ve formuli 1 konkurenci. Schumacher vyhrál pro Ferrari v letech 2000 a 2004 pět titulů mistra světa za sebou.

Šampoinem si stal ještě v roce 2007 Kimi Räikkönen, ale od té doby čeká Ferrari marně na další tituly. Nepomohlo angažování Fernanda Alonsa, letošní návrat svérázného Fina ani nová pravidla, se kterými se italský tým nevypořádal příliš dobře.

Už během sezony musel odejít šéf týmu F1 Stefano Domenicali, který v roce 2008 nahradil Todta. Ani novému bossovi Marco Mattiaccimu se nepodařilo tým pozvednout a letos ještě nevyhrál jediný závod.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy