Titul šampiona IndyCar se po pěti let vrací do amerických rukou

Radek Vičík Radek Vičík
18. 9. 2017 8:19
Josef Newgarden si premiérové vítězství v zámořském formulovém šampionátu IndyCar pojistil druhým místem v závěrečném podniku na okruhu v Sonomě. Nedělní vítěz, obhájce titulu Simon Pagenaud, skončil druhý se ztrátou 13 bodů.
Josef Newgarden slaví titul šampiona IndyCar.
Josef Newgarden slaví titul šampiona IndyCar. | Foto: IndyCar Media

Sonoma - Jako zkušený mazák si 26letý Josef Newgarden v neděli dojel pro titul šampiona zámořské formulové série IndyCar. Pilot stáje Penske dorazil na okruh v Sonomě jako lídr a druhým místem v cíli si pojistil šek na milion dolarů. Zároveň se stal prvním Američanem na trůně IndyCar po pěti letech.

"Vůbec nevím, co říct. Celý rok jsme na tom tvrdě pracovali. Teď, když je to hotové, se mi splnil životní sen. Je to ale úspěch celého týmu Penske, který mi neustále pomáhal," zajíkal se štěstím jezdec, který v neděli oslavil jubilejní stý start v IndyCar. Stáj Rogera Penskeho oslavila už 15. titul v historii této série.

Newgardenův tým měl na kalifornské trati výborný den. Pro vítězství si totiž v barvách Penske dojel loňský šampion Simon Pagenaud z Francie, který tak poskočil na druhé místo celkového pořadí.

Oba týmoví kolegové si ale na trati nedarovali ani centimetr. Klíčový okamžik závodu přišel 21 kol před koncem. Pagenaud se vrátil z boxů těsně před Newgardenem. Američan na něj zaútočil, ale francouzský závodník se ubránil a až do cíle ho udržel za svým zadním spoilerem.

Pagenaud letos obkroužil všech 2 331 kol letošní sezony a stal se teprve druhým pilotem historie IndyCar, který v jednom roce dokončil všechny závody. Před ním to dokázal jen Tony Kanaan při cestě za titulem v roce 2004.

Konečné pořadí IndyCar: 1. Josef Newgarden (USA) 642, 2. Simon Pagenaud (Fr.) 629, 3. Scott Dixon (N. Zél.) 621, 4. Hélio Castroneves (Braz.) 598, 5. Will Power (Austr.) 562, 6. Graham Rahal 522, 7. Alexander Rossi (oba USA) 494, 8. Takuma Sató (Jap.) 441, 9. Ryna Hunter-Reay (USA) 421,  10. Tony Kanaan (Braz.) 403.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy