Video: Ach, ta proklatá zeď... Alonso po roce zase boural v tréninku na Indy 500

rav rav
Aktualizováno 14. 8. 2020 12:21
Rok se s rokem sešel a Fernando Alonso opět boural v tréninku na závod 500 mil Indianapolis. Na slavném americkém oválu tentokrát dvojnásobný šampion F1 u své formule urazil jen dvě kola.
Havárie Fernanda Alonsa při tréninku na závody Indy 500. | Video: NTT INDYCAR SERIES

Španělský pilot se potkal se zdí ve výjezdu ze čtvrté zatáčky 2,5 míle dlouhého oválu. Stalo se tak ve čtvrtek během druhého dne tréninků na 104. ročník legendárního závodu.

Neřiditelný monopost týmu Arrow McLaren SP se po nárazu, kdy se urazila obě pravá kola, otočil do protisměru a po šikmé dráze doklouzal rovnou do boxů.

"Auto ztratilo přilnavost a v těch místech je zeď hodně blízko. Doufám, že to, co se stalo dneska, nás nepotká příští neděli v závodě. Na téhle trati se učíte s každým odjetým kolem," uvedl pilot bílozelené formule.

Alonso vyvázl bez zranění, zato na opravu jeho formule museli dostat mechanici povolení pracovat déle než do 19:30 místního času. To je totiž "úřední hodina", kdy v rámci opatření proti šíření koronaviru musí členové týmů opustit areál Indianapolis Motor Speedway. Ze stejného důvodu se letos poprvé v historii pojede bez diváků.

39letý jezdec má na tréninkové havárie v Indianapolisu smůlu. Loni při ní téměř zničil svůj monopost a pak se do závodu vůbec nekvalifikoval. Tento rok něco podobného nehrozí, protože bylo vybráno jen 33 pilotů, kteří mají v neděli 23. srpna jistý start.

Alonso se snaží triumfem v Indy 500 získat legendární trojkorunu, Tedy trofej pro vítěze amerického oválového podniku, Velké ceny Monaka formule 1 a čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans. Dosud se to povedlo jen na přelomu 60. a 70. let Britovi Grahamu Hillovi.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy