Bizarní jízda po Nordschleife. Z hrdiny se jezdec BMW stal smolařem roku

rav rav
25. 6. 2019 9:41
Německý pilot Rudi Adams předvedl během víkendové čtyřiadvacetihodinovky na legendárním okruhu Norschleife nevídaný kousek. Už už to vypadlo, že doveze své BMW s otevřenou kapotou do cíle, ale těsně před boxy boural.
Havárie BMW v závodě 24 hodin na Nürburgringu 2019 | Video: Youtube.com

Takových havárií jsou při tradičním závodě sportovních a cestovních vozů se 160 auty na startu desítky. Ostřílený domácí matador ale v "Zeleném pekle" Nürburgringu předvedl obrovskou vůli dojet do cíle.

Po kontaktu se svodidly se necelé tři hodiny před koncem závodu uvolnila kapota vozu BMW M4 a jezdci zakryla výhled. Adams se rozhodl dojet poslepu do boxů. To se mu skoro podařilo. Jenže slůvko skoro znamenalo, že se autem skončil na poslední možné překážce. Napíchl se na svodidla u vjezdu do boxové uličky.

BMW m4 oblepené páskou.
BMW m4 oblepené páskou. | Foto: Repro TV

Naštěstí to nebyla kolize fatální, takže jakmile se dosmáli, mechanici stáje Walkenhorst Motorsport oblepili kapotu páskou a vůz se vrátil na trať.

Německo-švýcarská posádka Adams, Florian Wolf, Manuel Amweg a Arne Hoffmeister obsadila končené 35. místo se ztrátou 17 kol na vítězné Audi R8 LMS v barvách Audi Sport Teamu Phoenix. Čtyřiadvacetihodinovky se zúčastnil také jeden český pilot, kvarteto Milana Kodídka v Porsche 911 Carrera bylo klasifikováno na 70. pozici celkově a třetí ve třídě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy