Na výchovu plochodrážníků v Praze dohlíží čtyřnásobný mistr světa

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 8. 2017 15:15
Pražský stadion Markéta je v těchto dnech dějištěm prvního mistrovství světa plochodrážních jezdců do 17 let v kubatuře do 250 ccm. Dnes odpoledne jsou na programu dvě semifinále a ve čtvrtek od 18 hodin pak za účasti 16 nejlepších finále. Už od soboty však 34 chlapců z 13 zemí sbírá zkušenosti v tréninkovém kempu, v němž jako ambasador působí čtyřnásobný mistr světa Američan Greg Hancock. "Jsem velice rád, že jsem se mohl v této pozici šampionátu zúčastnit,“ netajil úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Šimeček

Musel jste však kvůli této akci vynechat další závod seriálu Grand Prix. Nebo jste měl jiné důvody?

Momentálně nemohu závodit, zejména v tomto špičkovém seriálu, kvůli zranění. Způsobil jsem si ho pádem ze schodů a tak jsem se rozhodl, že budu v Praze pomáhat mladým plochodrážníkům při sbírání potřebných zkušeností.

Jste přesvědčen, že tento kemp je opravdu užitečný?

Nejde o novinku, tyto kempy sleduji už několik let a jsou velice užitečné. Na přípravu mladých jezdců dohlíží řada bývalých plochodrážních matadorů a například trojnásobný mistr světa Dán Gundersen mi řekl, že díky tomuto projektu se výkonnost jejich jezdců velice zlepšuje. Klíč k úspěšné budoucnosti vidím právě ve dvěstěpadesátkách.

Je pro vás Praha něčím zajímavá?

Mám zde dva chlapce ze Spojených států, kterým se mohu plně věnovat. Pokud jde o Prahu, tak jsem zde byl už několikrát. Vždyť je každoročním pořadatelem jednoho ze závodů Grand Prix a ve většině z nich jsem nechyběl. A pamatuji si, že vítěz z vašeho hlavního města se téměř pokaždé stal i premiantem celé této série. Už dnes je jisté, že tomu tak bude i letos v případě závodu chlapců do 17 let (úsměv).

Jakou čekáte úroveň tohoto mistrovství?

Každá ze 13 zemí poslala do Prahy ty nejlepší chlapce. Národní federace mládež podporují a není náhoda, že z talentů vyrostla řada výborných jezdců. Zavedením mistrovství světa se udělal další krok kupředu. Věřím, že závody budou vyrovnané a zajímavé. A kdo má nějaký konkrétní cíl, může si ho uskutečnit teď v Praze. Asi pro každého pak start na prvním světovém šampionátu zůstane nezapomenutelným zážitkem.

Můžete něco říci na adresu českých mladíků?

Sportovní ředitel Auto Klubu Markéta Pavel Ondrašík se domnívá, že největší naději na postup do finále a v něm umístění do osmého místa má Jan Kvěch. Mně se však líbí všichni čeští reprezentanti, tedy i Daniel Šilhan, Petr Chlupáč i náhradníci Milan Dobiáš a Pavel Kuchař. Myslím si, že Češi udělají na své Markétě pěkný výsledek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy