Maléry falešného blondýna Hamiltona na formuli 1 v Monze

Radek Vičík Radek Vičík
7. 9. 2015 13:49
I když Lewis Hamilton vybojoval včera v Monze jeden ze svých nejdrtivějších triumfu ze 40 vítězství v Grand PrIx formule 1, bude na Velkou cenu Itálie vzpomínat se smíšeními pocity.
Lewis Hamilton dorazil do Monzy s novým blonďatým přelivem.
Lewis Hamilton dorazil do Monzy s novým blonďatým přelivem. | Foto: Reuters

Monza - I když Lewis Hamilton vybojoval včera v Monze jeden ze svých nejdrtivějších triumfů ze 40 vítězství v Grand Prix formule 1, bude pilot Mercedesu na Velkou cenu Itálie vzpomínat se smíšeními pocity.

První senzaci způsobil lídr světového šampionátu a obhájce titulu už při příjezdu do paddocku. Brit totálně změnil svoji image a objevil se se světle blonďatým přelivem, jakým už před lety šokoval exmistr světa F1 Jacques Villeneuve.

Bez ohledu na to, co nosil na hlavě, Hamilton v Monze suverénně proplouval tréninky i kvalifikací. V sobotu si vybojoval 49. pole position, čímž si pojistil třetí místo v historických tabulkách šampionátu.

Trapas při minutě ticha

Ale neděle byla takovým zvláštním hořko-sladkým dnem. První průšvih přišel ještě před závodem. Jezdci se seřadili na minutu ticha na počest nedávno zesnulého expilota F1 Justina Wilsona, jenž se zabil při závodě IndyCar.

Hamilton se postavil do řady, ale jako jediný nesundal čepici a vůbec se tvářil nezúčastněně.

Po závodě si musel nasypat popel na hlavu. "Omlouvám se Justinově rodině. Upřímně, vůbec jsem nezaregistroval, že to byla minuta ticha. Byl jsem tak soustředěný a zaposlouchaný do hudby, takže jsem si myslel, že se fotíme," napsal Hamilton po závodě na svém Twitteru.

Hamilton s čepicí při minutě ticha:

„Hammer time“ kvůli pneumatikám

Samotný závod až do 48. kola probíhal jako nalajnovaný. Hamilton skvěle odstartoval a stále navyšoval svůj náskok před druhým Sebastianem Vettelem ve ferrari.

Pak ale začaly z boxů chodit podivné příkazy typu "šlápni na plyn a na nic se neptej". Nejdřív to vypadalo na hrozící problémy s motorem nebo takzvaný pomalý defekt.

Pravá příčina toho, proč Hamilton jel svůj "hammer time", se objevila až po závodě. Pár minut po odmávnutí vítěze šachovnicovým praporem muselo vedení stáje Mercedes "na kobereček" na ředitelství závodu. Důvod? Příliš nízký tlak v levé přední pneumatice před startem italské Grand Prix.

Dlouhé desítky minut tak bylo Hamiltonovo vítězství v ohrožení. Na tlak pneumatik se FIA začala zaměřovat od předchozího závodu ve Spa, kde se bez varování roztrhly gumy mercedesu Nica Rosberga v tréninku i Vettelova ferrari v závodě.

"Stříbrné šípy" nakonec vyvázly bez trestu. "Na základě toho, co jsme slyšeli od technického delegáta, zástupců týmu i dodavatele pneumatik Pirelli, jsou stewardi přesvědčeni, že v době nasazení pneumatik na vůz byl minimální tlak v souladu s technickými pravidly," stojí v oficiálním vyjádření ředitelství závodu.

Zaviní jedna fotka soud?

Hamilton tak mohl v klidu oslavit navýšení vedení v šampionátu na úctyhodných 53 bodů před týmovým kolegou Rosbergem, jenž kvůli poruše motoru dvě kola před koncem závodu v Itálii nedojel.

Tím ovšem Hamiltonovy trable neskočily. Vítěz slavil kromě jiného také "burn outem" na motorce, jejž zachytil jeden z prominentních fotografů F1 Mark Sutton. A právě s ním teď bude mít Hamiltonův PR tým problémy.

Britský pilot si totiž dal Suttonovu fotografii na svůj Facebook a teď ho čekají opletačky s právníky kvůli porušení copyrightu, protože je publikoval jako své bez uvedení skutečného autora. Tak je převzala i některá britská média, což se Suttonovi pochopitelně nelíbí a chce svoji zaslouženou odměnu.

Sporná fotografie slavícího Hamiltona:

Na jeden den to bylo hodně událostí, nemyslíte?

 

Právě se děje

před 32 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy