Favorit, Zastava i polský Fiat. V Brně se proháněly socialistické závoďáky a formule

Škoda Favorit na brněnském Masarykově okruhu
Brno se v sobotu a neděli již tradičně stalo kromě klání nejlepších tuzemských okruhových pilotů v moderních vozech i místem souboje závodních strojů pamatujících dobu před 30 a více lety.
Tehdy totiž spolu bojovali jezdci ze zemí východního bloku v odděleném šampionátu nazvaném Pohár míru a přátelství. A právě z této éry pocházejí stroje závodící v německém seriálu HAIGO.
Jeho název je zkratka názvu "Historische Automobilrennsport InteressenGemeinschaft Ostdeutschland". V překladu to je "Historická automobilová závodní komunita východního Německa".
A skutečně, závodní pole je doslova "východní". Kromě  jednoho Suzuki Swift se němečtí závodníci představili jen s auty a monoposty vyrobenými na východ od takzvané železné opony.
Foto: Radek Vičík
Radek Vičík Radek Vičík
10. 9. 2018 7:23
Víkend patřil na brněnském Masarykově okruhu i závodům historických vozů, které připomněly éru Poháru míru a přátelství,v němž spolu bojovali piloti z východního bloku.
 

Právě se děje

před 44 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy