GP v Brně: Senátoři vybídli Abrahama ke spolupráci s krajem

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 4. 2015 6:00
O letošní Velkou cenu motocyklů v Brně se stále hraje. Senátní podvýbor podpořil variantu spolupráce Automotodromu Brno s Jihomoravským krajem.
Otazníky nad Grand Prix motocyklů v Brně už se řešily i v Senátu Parlamentu ČR
Otazníky nad Grand Prix motocyklů v Brně už se řešily i v Senátu Parlamentu ČR | Foto: Suzuki Racing

Praha - O letošní Velkou cenu České republiky silničních motocyklů se stále bojuje. Na mnoha frontách a na mnoha místech. Například v Kataru, ale také na půdě Senátu Parlamentu České republiky, kde se problémem ve čtvrtek zabýval podvýbor pro sport.

A přijal jednoznačné usnesení, ze kterého vyplývá, že zákonodárci vidí budoucnost ve spolupořadatelství závodů, o které by se měl podělit jejich současný organizátor, tedy Automotodrom Brno, a. s., společně s Jihomoravským krajem.

Senátoři v usnesení svého podvýboru, který vede bývalý cyklista Jozef Regec (celé jeho složení včetně miliardáře Ivo Valenty najdete zde), vítají snahu Jihomoravského kraje o záchranu Grand Prix, vyzývají Automotodrom Brno k plné součinnosti, která by měla směřovat k naprosto transparentní a efektivní organizaci závodů, a doporučují jednoznačně formu spolupořadatelství s krajem.

Potíž je v tom, že Automotodromu, tedy firmě, již vedou podnikatel Karel Abraham a jeho ředitelka Ivana Ulmanová, se do takového "holportu" až dosud příliš nechtělo. Jenže času není nazbyt.

Vše o společnosti Automotodrom Brno najdete zde.

Dorna počká až do konce dubna

Se španělskou společností Dorna, jež je promotérem šampionátu silničních motocyklů, má Automotodrom Brno uzavřenou smlouvu ještě na tuto sezonu. Jenže je tu problém, nesplacené závazky za ročník minulý. Část své pohledávky rozepsala Dorna do splátkového kalendáře, ale 30 milionů korun už je po splatnosti. A dokud je Dorna nedostane, nechce se o ročníku 2015, natož o sezonách dalších bavit.

Potřebné peníze může dodat Jihomoravský kraj, který je oprávněn čerpat za takovým účelem státní dotace, aniž by byla porušena evropská dotační pravidla o veřejné soutěži. "Jenže to by musel být Jihomoravský kraj zároveň spolupořadatelem těch závodů," vysvětloval u senátního podvýboru Jan Šťovíček, právní zástupce Jihomoravského kraje.

Ten o celé věci jednal i nedávno na Grand Prix  v Kataru, a to přímo s Carmelem Ezpeletou, šéfem Dorny. Ta totiž chtěla mít celou věc vyřešenou do konce března. Ale povolila další odklad.

"Jednání stále běží, jak s Dornou, tak s Automotodromem. Pan Ezpeleta vzal na vědomí zákonné procedury týkající se veřejných financí a také termín zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje. To se sejde 9. dubna, nehrozí tedy nebezpečí z prodlení," vysvětluje Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

Očekává se, že ze zastupitelstva vzejde poslední nabídka, kterou kraj Abrahamovi a spol. učiní. Dorna pak podle informací Aktuálně.cz dává všem stranám čas na to, aby se dohodly, do konce dubna.

Oficiálně je ale na slovo poměrně skoupá. "Můžeme pouze potvrdit, že s pořadatelem GP Brna máme uzavřenu smlouvu pro rok 2015. Další detaily jednání jsou velmi citlivé a nebudeme je v tuto chvíli komentovat," říká Ignacio Sagnier, manažer komunikace Dorny.

Zalistovací poplatek, dotace, dluhy

Automotodrom Brno zastupoval na jednání senátního podvýboru obchodní ředitel společnosti Michal Klouda. Argumentoval tím, že nyní mají vše v rukou představitelé Jihomoravského kraje, a stěžoval si, že o jejich jednáních s Dornou není Automotodrom dostatečně informován.

Jakoukoli netransparentnost ze strany Jihomoravského kraje na místě jednoznačně odmítl Stanislav Juránek (KDU-ČSL), Haškův náměstek ve vedení kraje a zároveň senátor a člen podvýboru pro sport.

Kraj chce být spolupořadatelem Velké ceny nejen formálně, ale i prakticky, chce plný přístup k účetnictví, společnou kontrolu nad všemi příjmy i výdaji. Na tomto bodu jednání až dosud drhla.

Závazky za Dornou vznikají kvůli vysokému tzv. zalistovacímu poplatku, který musí pořadatelé závodů španělskému promotérovi zaplatit, aby se u nich seriál MS motocyklů zastavil. V případě Brna by mělo jít o 70 milionů korun ročně.

Dotaci od státu v minulosti formálně čerpal Autoklub ČR, který je minoritním vlastníkem v akciovce Automotodrom Brno, ale s jejími představiteli vede zároveň několik soudních sporů (více zde).

Loni poukázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na to, že tento způsob vyplácení dotací by mohl být v rozporu s evropskými normami.

Ministerstvo školství proto vyzvalo Automotodrom i Autoklub k tzv. notifikačnímu procesu. Oslovení ale potřebné doklady podle ministra Marcela Chládka nedodali, a tak jeho úřad dotaci stopnul.

Pak se s nabídkou pomoci přihlásil ústy hejtmana Haška Jihomoravský kraj. Na konto kraje poslala tedy vláda další dotaci a nyní se řeší, jak se s ní naloží. Kraj chce být spolupořadatelem Velké ceny už letos, argumentuje tím, že za jiných okolností dotaci na konto Dorny přeposlat nemůže.

Spletitý příběh této dotace je ještě podrobněji popsán zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy