FOTO: Půvab a nástrahy vytrvalostních závodů

FOTO: Půvab a nástrahy vytrvalostních závodů
Prvními šampiony znovuobnoveného vytrvalostního šampionátu se stali piloti Audi Benoit Tréluyer, André Lotterer a Marcel Fässler. Stejná trojka letos vyhrála i v Le Mans.
Jediným českým zástupcem v seriálu byl Jan Charouz, který vystřídal Orecu-Nissan a Lolu-Lotus (na snímku). Celkově byl se 7,5 body klasifikován na 34. příčce.
První velký úspěch Toyoty TS 030 - Hybrid přišel v Sao Paulu. Alexander Wurz, Nicolas Lapierre vyhráli o minutu.
Ve Spa si piloti sportovních prototypů vyzkoušeli také závodění na vodě. Kralovalo opět Audi.
Radek Vičík Radek Vičík
31. 10. 2012 13:40
Po dlouhých dvaceti letech byl letos korunován mistr světa vytrvalostních závodů.

Praha - Po dlouhých dvaceti letech byl letos korunován mistr světa vytrvalostních závodů. Součástí 8dílného seriálu bylo nejen slavné Le Mans, ale také závody v amerikcém Sebringu, ve Spa nebo například v Silverstone.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy