FOTO Připravte pískové filtry, Rallye Dakar startuje

Podívejte se na fotogalerii z posledních hodin před startem 34. Rallye Dakar, jež už v sobotu startuje v peruánské Limě.
Na startu Rallye Dakar bude i letos několik stovek jezdců automobilů, kamionů, motocyklů a čtyřkolek.
Z Jižní Afriky dorazila na start posádka Johan Van Staden, Mike Lawrenson pilotující speciál ProDakar McRae.
Velkými soupeři českých kamionů je už od dob Karla Lopraise nizozemský klan de Rooyů. Iveco v jeho barvách už tradičně pilotuje vítěz 17 rallye mistrovství světa Miki Biasion.
Na nehostinné silnice a pouštní duny se hodí náhradní pneumatiky. Nejlépe na každé kolo jedna.
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
4. 1. 2013 14:40
Podívejte se na fotogalerii z posledních hodin před startem 34. Rallye Dakar, jež už v sobotu startuje v peruánské Limě.

Lima - Už v sobotu startuje v peruánské Limě 34. ročník Rallye Dakar.

Slavná motoristická soutěž už popáté proběhne na jihoamerickém kontinetě a měla by se postupně z Peru přesune do Chile, Argentiny a pak opět do Chile. 

Vítězové, kteří nahradí na trůnu loňských šampionů Stéphane Peterhansela, Marca Patronelliho, Cyrila Desprése a Gérarda de Rooije, budou známi 19. ledna.

Na start se postaví i sedm českých závodníků - dva motorkáři (Jan Veselý a David Pabiška) a pět kamionů (posádky Aleše Lopraise, Marka Spáčila, Martina Kolomého, Jaroslav Valtr, Vlastimil Vildman).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy