Zelený flek na Ferrari, konvice či ptakopysk. Podivné závodní vozy dráždí fanoušky

Nissan představil svůj nový speciál pro Le Mans, který dal vzpomenout těm nejprapodivnějším kreacím, které se objevily na závodních okruzích. Podívejte se na ně v naší galerii.
Ligier JS5 z roku 1976 je první formulí 1 později tak úspěšné francouzské stáje. Kvůli obrovskému vstupu sání vzduchu nad hlavou pilota dostala přezdívku "čajová konvice".
Na závěr tu máme dva rekordmany. V poválečné euforii si v Itálii řekli, že když chcete být rychlí, musíte být extravagantní. Načež postavili stroj Italcorsa/Tarf II se dvěma navzájem propojenými hliníkovými trupy. Na přelomu let 1951 a 1952 přišla odměna v podobě řady rekordů, jako například v letmém kilometru dosažená rychlost 298,507 km/h. Speciál byl před několika lety vydražen za více než tři miliony korun.
Tyrrell úspěšně závodil ještě v sezoně 1977, ale tím jeho účinkování ve formuli 1 skončilo. Důvod? Výrobce pneumatik GoodYear odmítl vyvíjet jen pro jeden tým speciální malé pneumatiky na první dvě nápravy.
Jenže DeltaWing "klamal tělem". Nebyla to klasická tříkolka, neboť vpředu měla dvě kola. I když na velmi krátké nápravě.
Foto: Scuderia Ferrari
12. 3. 2021 13:32
Nový design formule 1 Ferrari fanoušky slavné značky pořádně naštval. Na voze v rudo-vínové barvě je irituje výrazné zelené logo Mission Winnow, které se podle nich na monopostu vyjímá jako pěst na oko. V historii motorsportu to není zdaleka první případ, kdy podivně vypadající či zbarvený vůz vzbudil emoce.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy