FOTO Vzpruha pro českou rallye. Na Barumku přijede Kubica

Robert Kubica je prvním Východoevropanem, který vyhrál Velkou cenu formule 1. Podívejte se na momentky z jeho úspěšné kariéry.
Poslední stupínkem před formulí jedna byla pro Roberta Kubicu v roce 2005  World Series by Renault, kde pilotoval monopost stáje Epsilon Euskadi.
Robert Kubica vyhrál ve World Series by Renault čtyři závody a na konci sezony se mohl radovat z celkového triumfu.
Téměř celou svoji kariéru ve formuli jedna Robert Kubica prožil za volantem monopostu BMW Sauber...
...a oslavil v něm svůj jediný triumf, když vyhrál Velkou cenu Kanady v roce 2008.
Foto: Reuters
Radek Vičík Radek Vičík
19. 12. 2012 15:16
Do Česka se chystá další velká motoristická hvězda, na konci prázdni by měl na Barum rallye startovat úspěšný pilot formule 1 Robert Kubica.

Praha - Do Česka se chystá další velká motoristická hvězda.

I když polský jezdec Robert Kubica nuceně opustil závodní okruhy, na rychlá auta nezanevřel. Jen se jeho revírem staly automobilové soutěže.

Návrat do formule 1 brzdí ruka

Po těžké nehodě loni v únoru na italské regionální soutěži Ronde di Andora, kdy málem přišel o kus ruky, se teď vítěz Velké ceny Kanady formule 1 z roku 2008 rozhodl věnovat právě světu rallye.

"Kdybych mohl rukou bezchybně hýbat, šance na návrat do F1 by tu byl.  Ale do té doby musím čekat. Na brzký návrat je naděje nulová," přiznal Kubica, který čekal rychlejší rehabilitaci.

Ale jeho pravá ruka je stále ještě špatně pohyblivá, dokonce ji musí být během řízení zavázanou. I když se rallyové speciály řítí po nezpevněných silnicích obrovskou rychlostí, nepůsobí v nich takové přetížení jako ve formuli 1. Takže i s drobným hendikepem se dá bojovat o nejvyšší příčky.

mistrovství Evropy + Eurosport = ERC

Toho si je Kubica vědom, proto příští sezonu věnuje boji o titul evropského šampiona v automobilových soutěžích (ERC).

Tento seriál dostal právě druhou mízu, protože ho jako promotér převzala televizní stanice Eurosport a spojila se svým předchozím projektem, IRC.

Jezdci tak mají jistotu, že se jejich sponzoři objeví častěji na obrazovkách a pořadatelé soutěží zase získají na start ještě více hvězd.

13 zastavení evropských hvězd

To se týká i zlínské Barum rallye, která v kalendáři ERC nesmí chybět. Podle informací německé agentury SID sice Kubica nestihne rakouskou Jänner rallye, která je i součástí českého šampionátu, ale zbytek podniků by měl absolvovat.

Polský pilot dostane k dispozici speciálně upravený Ford Fiesta s řízením přizpůsobeným jeho zdravotním problémům.

"Bylo by to neuvěřitelné, kdyby Robert přišel do našeho seriálu," mnul si spokojeně ruce šéf série Francois Ribeiro.

European Rally Championship má naplánováno 13 dílů. Odstartuje v lednu už zmiňovanou Jänenr rallye, ve Zlíně se pojede na přelomu srpna a září a celý šampionát ukončí listopadová Rallye du Valais ve Švýcarsku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy