Formule v New Yorku? Možná budou jezdit v parku

Sport Sport
4. 5. 2010 17:51
Okruh by měl být v New Jersey otevřen v roce 2012
Foto: Reuters

New York - Americkým fanouškům nejslavnější motoristické soutěže svítá naděje, že po delší době opět uvidí formuli 1 ve své zemi a dokonce na dohled od New Yorku.

Smělý plán totiž v úterý předložil úřad pro turismus v New Jersey, který by chtěl závod uspořádat v místním Liberty State Parku.

"Díky úžasnému panorámatu New York City by Velká cena v New Jersey v roce 2012 nejen podpořila prodej vstupenek, ale také by zajistila formuli a New Jersey prostor v televizi," píše se v jeho prohlášení. "Navíc by se v Jersey mohl, stejně jako v Singapuru, jet noční závod."

Čtěte také:

Massa přijede ve středu do Prahy. Otevírat autosalon
Ferrari propaguje cigarety, bouří se britští lékaři

Plány na závod New Jersey se ale příliš nezamlouvají místním obyvatelům, kteří chtějí park za každou cenu zachránit a celou navrhovanou myšlenku považují za "obscénní".

"Jakmile se vybuduje trať, a obzvlášť když její stavbu bude financovat stát, tak se bude tlačit na to, aby se zde jezdily závody pravidelně. Místo státního parku budeme mít státní okruh," uvedl mluvčí jedné z protestujících organizací Sam Pesin.

Plány na závod v Jersey jsou ale zatím v plenkách, pravděpodobnější možností, jak by se formule mohla vrátit na americký trh, je tak zatím spíše obnovení závodu v Indianapolis, kde se jela Velká cena USA naposledy (v roce 2007).

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna

Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes vláda. Změna by měla platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev by se navíc měl rozšířit o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Redukce slev by měla přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl zhruba o více než dvě miliardy korun.

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Vládní koalice už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny avizovala, že chce systém slev upravit. Současnou podobu koalice kritizovala jako nehospodárnou, zvýhodnění pro vybrané skupiny obyvatel však zůstane. Slevy ve výši 75 procent využívají ve veřejné dopravě i cestující s průkazem ZTP, u nich by se nic měnit nemělo.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Některé organizace Libereckého kraje přišly o dodávky elektřiny. Braly ji i od firmy Lumius, která ukončila činnost

Některé organizace Libereckého kraje včetně úřadu přišly o dodávky elektřiny, kterou kraj zajistil na burze. Jedním z dodavatelů byla firma Lumius, která minulý týden oznámila, že na trhu končí.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ze sněmovny, potvrdil soud

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat exposlanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky". Pravomocně to ve středu potvrdil středočeský krajský soud, který zamítl Kalouskovo odvolání. Výroky podle soudního senátu vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Ani jeden z aktérů sporu k soudnímu jednání nedorazil. Kalouskův právník Stanislav Balík řekl novinářům, že podá dovolání. Zmínil také možnost ústavní stížnosti.

Babišovy sporné výroky zazněly na schůzi sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. Svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za "ožralu" a "zloděje zlodějského". Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy