Formule E láká velké značky. Němci z ní dělají "bundesligu na baterie"

Radek Vičík Radek Vičík
22. 11. 2019 12:18
Formule E vjede dnes a v sobotu v Rijádu do své šesté sezony. Z hlediska zájmu velkých značek mají elektrické formule před sebou zásadní období.
Edoardo Mortara a  Lucas di Grassi při předsezonní testech Formule E ve Valencii
Edoardo Mortara a Lucas di Grassi při předsezonní testech Formule E ve Valencii | Foto: FIA Formula E

Politický tlak na rozšíření elektromobility je stále silnější a nejvíc ho pociťují v Německu. Není tedy náhodou, že právě ve Formuli E se teď setkávají čtyři velké značky "Made in Germany": Audi, BMW, Mercedes a Porsche.

Tito velikáni se na závodní dráze potkávají už jen v kláních sportovních vozů GT3. Jenže tam - na rozdíl od "elektrik" - nepůsobí tovární týmy a pro společnosti jde o slušný byznys z prodeje a servisu vozů soukromých stájí.

Jako poslední se do Formule E před tímto ročníkem přidalo Porsche. Audi je přítomno od začátku (zprvu jako soukromá stáj Abt), před rokem dorazily BMW (ve spolupráci s Andretti Racing) a fakticky i Mercedes (byť loni startující pod hlavičkou dceřiné společnosti HWA).

"V Rijádu to bude těžký začátek. Všichni ostatní tady loni závodili a pak i testovali. My nemáme vůbec žádná data. V našem prvním závodě se budeme všechno učit," přiznal Neel Jani, švýcarský pilot TAG Heuer Porsche Formula E Teamu.

"Malou motoristickou bundesligu" doplňují další významní (nejen) evropští výrobci: DS z koncernu PSA, Jaguar, indická Mahindra a Nissan nahrazující velmi úspěšný Renault. Celkem bude na startu sezony 2019/20 čtyřiadvacet vozů z dvanácti stájí.

Velký zájem automobilek a více týmů není jediná oblast, v níž Formule E poráží svět F1. Protože se jedná o bezemisní vozy, mají otevřenou cestu do centra  skoro každého světového velkoměsta, kde si šéfové šampionátu zamanou závodit. 

Jean-Eric Vergne je jediným dvojnásobným vítězem dosavadní krátkéhistorie Formule E.
Jean-Eric Vergne je jediným dvojnásobným vítězem dosavadní krátkéhistorie Formule E. | Foto: ABB FIA Formula E Championship

V kalendáři právě startujícího ročníku tak vedle saúdskoarabské metropole najdeme Řím, Paříž, Soul, Berlín, Londýn i formulí 1 stále jen vysněný New York. Jaký rozdíl proti úporné snaze  prosadit závod F1 v Miami, který už málem tamní radní shodili ze stolu.

Formule E už také není pouhým odkladiště bývalých hvězd formule 1. Ve světě Grand Prix má z jezdců přihlášených do Rijádu zkušenost ani ne polovina: Sébastien Buemi, Jérôme d'Ambrosio, Lucas di Grassi, Brendon Hartley, André Lotterer, Felipe Massa, Stoffel Vandoorne, Jean-Éric Vergne a Pascal Wehrlein.

O třetí titul v řadě bude usilovat Francouz Vergne v barvách čínského týmu Techeetah využívajícího pohonnou jednotku DS. Stále totiž platí, že všechny týmy mají shodný základ v podobě šasi Spark SRT05e, označovaného jako Gen2. Do něj si stáje dodávají vlastní nebo nakoupený elektromotor.

Formule E zůstává věrná svému "fotbalovému" rytmu podzim - zima, takže vítěze aktuální sezony poznáme nejpozději koncem července 2020 v Londýně.

Startovní listina Formule E 2019-20:

Tým Pohonná jednotka
Piloti
Envision Virgin Racing Audi e-tron FE06 Sam Bird, Robin Frijns
NIO 333 FE Team NIO FE-005 Oliver Turvey, Ma Qinghua
Mercedes-Benz EQ Formula E Team Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 Stoffel Vandoorne, Nyck de Vries
GEOX Dragon Penske EV-4 Brendon Hartley,Nico Müller
Audi Sport ABT Schaeffler Audi e-tron FE06 Lucas di Grassi, Daniel Abt
DS Techeetah DS E-TENSE FE20 António Félix da Costa, Jean-Éric Vergne
TAG Heuer Porsche Formula E Team Porsche 99X Electric Neel Jani, André Lotterer
ROKiT Venturi Racing Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 Felipe Massa, Edoardo Mortara
Panasonic Jaguar Racing Jaguar I-Type 4 Mitch Evans, James Calado
Nissan e.dams Nissan IM02 Oliver Rowland, Sébastien Buemi
BMW i Andretti Motorsport BMW iFE.20 Alexander Sims, Maximilian Günther
Mahindra Racing Mahindra M6Electro Jérôme d’Ambrosio, Pascal Wehrlein
 

Právě se děje

před 21 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy