Posvěcená Formule E míří do poslední třetiny a vyhlíží přelomovou sezonu

Radek Vičík Radek Vičík
18. 4. 2018 14:26
Nejdřív si monopost Formule E prohlédl papež, pak diváci v centru Říma sledovali téměř hodinu soubojů kolo na kolo.
Papež František žehná monopostu Formule E,
Papež František žehná monopostu Formule E, | Foto: FIA Formula E

Řím, Praha  - Formule E zažívá další dramatickou sezonu. Po sobotním závodě v Římě se náskok lídra Jeana-Erica Vergna ztenčil téměř na polovinu. A rušno je i v zákulisí, kde se přední světoví výrobci chystají na příští ročník, který bude v historii elektrického závodění přelomový.

Premiérového závodu v italském hlavním městě využil "vynálezce" šampionátu formulí s bateriemi Alejandro Agag k propagaci seriálu za účasti papeže Františka. Bojovník za lepší zemi je fanouškem netradičních druhů pohonu a za účasti zástupců nejvyššího kléru monopost Formule E pokřtil.

František si neodpustil malý žertík. Když mu představovali lídra Vergna se slovy: "To je muž, který vede šampionát,", pohotově prohodil: "Prozatím."

Možná to byla prorocká slova, protože Francouz dojel až pátý a římský vítěz Sam Bird stáhl část jeho náskoku. A to ještě Felix Rosenqvist, vítěz kvalifikace a další pilot, který letos dvakrát vyhrál, do cíle nedojel po poškození závěsu a připsal si bolestivou nulu.

Malá švýcarská revoluce

Velkou výhodou Formule E je její nulová okamžitá ekologická stopa (o té celkové by se asi dalo vzhledem k materiálům použitých na bateriích asi polemizovat) , takže může i do míst závodům jinak zapovězených.

V červnu se tak právě elektrické závody zapíšou do historie švýcarského motorsportu. V ulicích Curychu se bude konat první okruhový závod na území helvetské konfederace od roku 1955. Pak tamní vláda zakázalo tyto podniky s odkazem na tragickou nehodu v Le Mans, kde vůz vyletěl na tribunu a zabil kromě svého pilota i 83 diváků.

Ještě důležitější než to, kdo bude letos mistrem, jsou přípravy na příští sezonu. Také ta se odjede na podzim a v zimě, ale hlavně se v ní objeví zcela nový monopost.

Německé elektrické hody

Vůz, kerý je díky svým futuristickým tvarům kombinací monopostu se sportovním prototypem, nabídne výkonnější baterie umožňující konečně odjet celý závod bez potupné výměny monopostu v boxech.

Nový monopost pro Formuli E

To a možnost vývoje vlastní pohonné jednotky přilákaly pro příští rok vedle aktuální účasti Audi i značku BMW. Šestá sezona seriálu přinese další "německou invazi", kdy přijdou Mercedes-Benz a Porsche. Tyto čtyři značky se přitom spolu v žádném šampionátu ještě takhle neutkaly. Celkem se zúčastní 11 výrobců.

Další závod jediné série, která má díky bez emisnímu provozu otevřené dveře do center světových velkoměst, hostí koncem dubna Paříž. Nejblíže českým hranicím pak bude 19. května podnik v Berlíně. Budete-li se chtít závodu na bývalém letišti Tempelhof zúčastnit osobně, zájezdy nabízí exkluzivní prodejce vstupenek na Formuli E, cestovní kancelář Prima Italia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy