Mohl z něj být trpaslík. Finále sezony formule E okořenila hromadná bouračka

rav rav
14. 8. 2022 11:18
Dramatická havárie v předposledním závodě letošní sezony formule E v Soulu mohla stát nizozemského pilota Nyck de Vriese hlavu. Zachránil ho systém ochrany hlavy známý jako halo.
Havárie v předposledním závodě sezony 2021-22 formule E v Soulu. | Video: Youtube.com

Aktuální, v pořadí již osmá, sezona elektrických formulí, vyvrcholila o víkendu dvojzávodem v korejském Soulu.

A už v sobotu bylo k vidění velké drama. Klání na okruhu uvnitř a kolem Olympijského stadionu, kde v roce 1988 slavil československé olympijské zlato chodec Jozef Pribilinec a stříbro oštěpař Jan Železný, totiž začal za mokra. A to se monopostům poháněným elektromotory vůbec nelíbilo.

V závěru úvodního kola  postupně ve stejné zatáčce najelo sedm formulí do ochranné bariéry. Nejvážnější byla kolize obhájce titulu de Vriese a dvojnásobného šampiona "elektrik" Sébastiena Buemiho.

Švýcar najel do bariéry o něco dříve než jeho soupeř, jeho formule tak ladně zajela pod Buemiho monopost. A té chvíli zaúřadovalo halo, protože jinak by Nizozemcově hlavě hrozilo vážné poranění,

"Díky bohu, že máme halo, i když to v televizi vypadlo hůř, než jak to proběhlo ve skutečnosti. Byl to docela pomalý náraz. Vypadalo jako zpomalený záznam. Byla mizerná viditelnost a špatně jsem odhadl brzdný bod. Ale bylo nás takových víc. Ovšem je fakt, že bez halo bych byl ještě menší, než jsem teď," řekl už se smíchem pilot měřící pouze 167 centimetrů.

Druhý závod, který se jel v neděli, se už obešel bez velkých karambolů. Rozhodl o tom, že titul získal znovu pilot Mercedesu, tentokrát se mistrem světa stal de Vriesův týmový kolega Stoffel Vandoorne.

Německá značka také ovládla hodnocení týmů a důstojně se tak rozloučila se svým působením ve formuli E, kde po třech sezonách končí. Celý tým převzala jiná stáj známá z F1, britský McLaren.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátorský klub ProRegion změnil název, předsedou je Adámek

Senátorský klub ProRegion, v němž jsou zástupci ANO a sociálních demokratů, změnil název podle těchto stranických uskupení. Novým předsedou klubu ANO a ČSSD byl v úterý zvolen šumperský senátor Miroslav Adámek (za ANO). 

Adámek byl v končícím volebním období Senátu prvním místopředsedou frakce. Nahradil Jaroslava Větrovského (dříve za ANO), který v letošních senátních volbách kandidoval za hnutí Jihočeši 2012 a mandát neobhájil.

Místopředsedou klubu se stal znovu Petr Vícha (ČSSD), který bude v nadcházejícím období jediným plnohodnotným senátorem sociální demokracie. Bývalá vládní strana, která měla v horní komoře před 12 lety nadpoloviční většinu, v letošních senátních volbách nedokázala získat ani jeden mandát, dvě křesla obhajovala. Klub bývalých vládních stran tak bude mít místo devíti pouze šest členů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy