Kamikaze v F2. Fukuzumi nejdřív otestoval "svatozář", pak mu málem shořel monopost

Radek Vičík Radek Vičík
29. 8. 2018 15:28
Nirei Fukuzumi zatím dostál tradici rychlých japonských kamikaze. Ve Formuli 2 víc bourá, než by na své konto sbíral body.
Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče.
Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče. | Foto: Repro: Sky Sports F1

Spa-Francorchamps - Nirei Fukuzumi je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých japonských pilotů, ale v letošní sezoně Formule 2 si musí přidat spíš jako kamikaze. V květnu letěl vzduchem téměř po hlavě svého soupeře a v sobotu mu zase málem shořel vlastní monopost.

Šampion japonské Formule 4 se už třetím rokem snaží prosadit v evropských juniorských seriálech. Loni byl celkově třetí v GP3, ale letos mu nováčkovská sezona v F2 příliš nevychází. Ze 14 startů jen šestkrát bodoval a televizní kamery zaznamenávají hlavně jeho divoké kousky.

V květnu v Barceloně jako jeden z prvních vyzkoušel odolnost ochranného systému hlavy HALO. Při kolizi s Tadasukem Makinem se jeho vůz vznesl do vzduchu a málem se projel po krajanově hlavě. Makino měl štěstí, že od letoška mají HALO také vozy F2, takže kromě šoku vyvázl z divoké kolize bez zranění.

V sobotu v hlavním závodě ve Spa-Francorchamps byl Fukuzumi hrdinou okamžiku proti své vůli. Monopost juniorky Force India mu začal hořet, ale 21letý rodák z Tokušimy chladnokrevně zajel vedle trati. Tam vyskočil z kokpitu a zase nasadil zpět volant, aby záchranáři mohli s vozem lépe manipulovat.

Jenže moc nechybělo a nebylo co zachraňovat. Belgičtí hasiči se nějak zapomněli, takže růžový stroj postupně zachvacoval stále mohutnější plamen. Až po minutě dorazili první muži s minimaxy a po chvíli se jim podařilo oheň zdolat.

Mechanici stáje BWT Arden sice vůz přes noc dali dohromady, jenže Fukuzumi  v nedělním sprintu obsadil až 17. pozici. V Belgii se nedařilo ani pilotům české stáje Charouz Racing System, kteří po pěti závodních víkend chyběli na stupních vítězů a dokonce vůbec nebodovali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy