Kamikaze v F2. Fukuzumi nejdřív otestoval "svatozář", pak mu málem shořel monopost

Radek Vičík Radek Vičík
29. 8. 2018 15:28
Nirei Fukuzumi zatím dostál tradici rychlých japonských kamikaze. Ve Formuli 2 víc bourá, než by na své konto sbíral body.
Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče.
Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče. | Foto: Repro: Sky Sports F1

Spa-Francorchamps - Nirei Fukuzumi je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých japonských pilotů, ale v letošní sezoně Formule 2 si musí přidat spíš jako kamikaze. V květnu letěl vzduchem téměř po hlavě svého soupeře a v sobotu mu zase málem shořel vlastní monopost.

Šampion japonské Formule 4 se už třetím rokem snaží prosadit v evropských juniorských seriálech. Loni byl celkově třetí v GP3, ale letos mu nováčkovská sezona v F2 příliš nevychází. Ze 14 startů jen šestkrát bodoval a televizní kamery zaznamenávají hlavně jeho divoké kousky.

V květnu v Barceloně jako jeden z prvních vyzkoušel odolnost ochranného systému hlavy HALO. Při kolizi s Tadasukem Makinem se jeho vůz vznesl do vzduchu a málem se projel po krajanově hlavě. Makino měl štěstí, že od letoška mají HALO také vozy F2, takže kromě šoku vyvázl z divoké kolize bez zranění.

V sobotu v hlavním závodě ve Spa-Francorchamps byl Fukuzumi hrdinou okamžiku proti své vůli. Monopost juniorky Force India mu začal hořet, ale 21letý rodák z Tokušimy chladnokrevně zajel vedle trati. Tam vyskočil z kokpitu a zase nasadil zpět volant, aby záchranáři mohli s vozem lépe manipulovat.

Jenže moc nechybělo a nebylo co zachraňovat. Belgičtí hasiči se nějak zapomněli, takže růžový stroj postupně zachvacoval stále mohutnější plamen. Až po minutě dorazili první muži s minimaxy a po chvíli se jim podařilo oheň zdolat.

Mechanici stáje BWT Arden sice vůz přes noc dali dohromady, jenže Fukuzumi  v nedělním sprintu obsadil až 17. pozici. V Belgii se nedařilo ani pilotům české stáje Charouz Racing System, kteří po pěti závodních víkend chyběli na stupních vítězů a dokonce vůbec nebodovali.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 45 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy