Zemřel první vítěz závodu F1 s turbem Jabouille. Bylo mu osmdesát

ČTK rav ČTK, rav
3. 2. 2023 5:54
Ve věku 80 let zemřel bývalý francouzský pilot formule 1 Jean-Pierre Jabouille, který se proslavil jako první vítěz Grand Prix s turbomotorem. Stalo se s Renaultem, pro nějž to byl také premiérový triumf v seriálu.
Jean-Pierre Jabouille po vítězné VC Fracnie F1 1979
Jean-Pierre Jabouille po vítězné VC Fracnie F1 1979 | Foto: Renault

"Je mi smutno ze zprávy, že Jean-Pierre Jabouille zemřel. Motoristickému sportu a F1 toho tolik dal a my si vážíme jeho památky a úspěchů. V této smutné chvíli jsme v myšlenkách s jeho rodinou a přáteli," uvedl šéf F1 Stefano Domenicali.

Jabouille celkem v kariéře zvítězil ve dvou Velkých cenách a jeho maximem v šampionátu bylo konečné osmé místo v roce 1980. O čtyři roky dříve triumfoval v seriálu evropské formule 2. O jeho čtvrtečním úmrtí informovala agentura AFP.

Jabouille historický triumf pro Renault vybojoval v domácí Grand Prix Francie v roce 1979,  v následující sezoně přidal ještě prvenství ve Velké ceně Rakouska.

Žádná jiná pódiová umístění nevybojoval, přičemž většinu ze svých 49 závodů v F1 nedokončil. Vedle Renaultu jezdil mezi lety 1974 až 1981 i za stáje Williams, Tyrrell a Ligier-Talbot. Věnoval se i vytrvalostním závodům a třikrát skončil třetí v závodě 24 hodin v Le Mans. Po kariéře v F1 působil například jako šéf stáje Ligier.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy