"Zavřete policajty." FIA v reakci na Hamiltonovo tričko zakázala politické projevy

ČTK Sport ČTK, Sport
27. 9. 2020 19:20
Mezinárodní automobilová federace (FIA) v reakci na tričko Lewise Hamiltona s nápisem v minulém závodu zakázala jezdcům F1 politické projevy při oficiálních akcích během Velkých cen.
Lewis Hamilton.
Lewis Hamilton. | Foto: Reuters

FIA krátce před dnešní Grand Prix Ruska vydala nařízení, že při rozhovorech či na stupních vítězů musejí mít jezdci zapnuté závodní kombinézy až ke krku a nesmějí nosit nic přes ně.

Federace tak reagovala na chování šestinásobného mistra světa Hamiltona.

Ten se před dvěma týdny po vítězství ve Velké ceně Toskánska v Mugellu objevil před novináři v tričku s nápisem "Zavřete policajty, kteří zabili Breonnu Taylorovou".

Šestadvacetiletou Afroameričanku Taylorovou zabili v březnu policisté při razii v jejím bytě.

Hamilton je jediným pilotem formule 1 tmavé pleti a opakovaně podporuje hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Jezdci mají povoleno nosit během akcí na závodech trička oficiální kampaně FIA End Racism (Konec s rasismem).

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vrchní soud zrušil rozhodnutí o propuštění Jiřího Švachuly z vazby

Olomoucký vrchní soud zrušil rozhodnutí brněnského krajského soudu, který před dvěma týdny rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly, jenž je souzeý v případu rozsáhlé korupce na radnici městské části Brno-střed. Odvolací soud tak rozhodl v neveřejném jednání na základě stížnosti státního zástupce Radka Mezlíka. Žalobce v pátek řekl, že vrchní soud toto rozhodnutí označil za předčasné a krajskému soudu uložil, aby se věcí znovu zabýval.

Brněnský krajský soud obžalovaného Švachulu, který byl místním politikem hnutí ANO, propustil z vazby 7. října. I přes rozhodnutí soudu však Švachula zůstal omezen na svobodě, státní zástupce totiž proti rozhodnutí na místě podal stížnost a usnesení soudu o propuštění z vazby tak nebylo pravomocné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy