Z prvního místa odstartuje v belgickém Spa Rosberg, Hamiltona odsunuly penalizace do poslední řady

27. 8. 2016 15:07
Nico Rosberg ovládl dnešní kvalifikaci na zítřejší závod F1 v belgickém Spa, a bude tak mít šanci stáhnout bodovou ztrátu v celkovém pořadí na lídra mistrovství světa Lewise Hamiltona, který byl penalizován za výměny motoru. Druhý skončil Max Verstappen.
Nico Rosberg
Nico Rosberg | Foto: Reuters

Spa-Francorchamps - Německý pilot Mercedesu Nico Rosberg vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Belgie formule 1 a pošesté v sezoně vyrazí do závodu z pole position. V první řadě na startu nedělní Grand Prix bude vedle něj stát nizozemský mladík Max Verstappen z Red Bullu. Na souboj s časem rezignoval Rosbergův týmový kolega a lídr mistrovství světa Lewis Hamiltonz Británie, na jehož konto dnes přibyly další penalizace za užití nových komponent motoru, bude proto stát na opačném konci startovního roštu.

Rosberg má ideální šanci poprvé v kariéře v Belgii zvítězit. Letos už tři z pěti pole position proměnil v triumf, ale v posledních dvou závodech před letní přestávkou naopak nejvýhodnější pozici na startu nezužitkoval.

Verstappen s ním v kvalifikaci prohrál jen o 149 tisícin sekundy a stal se v 18 letech nejmladším pilotem, který vybojoval místo v první řadě na startu. "Pořád to může být lepší. Jsme ale rádi, že jsme tak blízko," řekl Verstappen, který se už letos ve Španělsku stal také nejmladším vítězem závodu v historii F1. Ve Spa má extra motivaci, protože se v Belgii narodil a je to pro něj domácí závod. "Jsem rád, že jsem před domácím publikem předvedl tak dobrý výkon," řekl.

Druhou řadu obsadili piloti Ferrari Kimi Räikkönen z Finska, který ovládl dopolední třetí trénink, a Sebastian Vettel z Německa.

Hamilton vyrovnal negativní rekord, ztratil 55 míst

Hamilton odstartuje z posledního místa. Stejně jako v pátek použil z taktických důvodů i v dnešním programu nové díly motoru nad rámec povoleného počtu v sezoně a jeho celková penalizace dosáhla ztráty 55 míst na startu. Ve formuli 1 to je vyrovnaný rekord, který od loňského závodu ve Spa patří Fernandu Alonsovi.

Právě španělský pilot McLarenu bude Hamiltonovi dělat na chvostu startovního pole společnost, protože z podobných důvodů přišel o 35 míst. V kvalifikaci navíc jako jediný nezaznamenal žádný změřený čas. Hamilton neusiloval ani o postup z první části kvalifikace, absolvoval jediné kolo a byl hodnocen jako 21. v pořadí.

V neděli bude dělat vše pro to, aby se jeho náskok 19 bodů na Rosberga ztenčil co nejméně. Ve Spa dosahují vozy vysokých rychlostí, čímž se silným mercedesům nabízí hodně možností k předjíždění, a není tak nereálné, že i ze zadní části roštu Hamilton dosáhne na stupně vítězů.

O taktice pro závod, který se podle všeho odehraje ve velkém vedru, prý ale trojnásobný mistr světa ještě jasno nemá. "To si musí tým teprve rozmyslet. Já udělám, co budu moct, ale překvapilo by mě, kdybych se propracoval až na pódium. V tom horku a v hustším provozu budou rychleji odcházet pneumatiky. Nebude to jednoduchý den," řekl Hamilton. O vedení v MS nepřijde, pokud neskončí hůře než sedmý.

Kvalifikace na Velkou cenu Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:46,744, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,149, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,166, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -0,364, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,472, 6. Pérez (Mex./Force India) -0,663, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -0,799, 8. Bottas (Fin./Williams) -0,868, 9. Button (Brit./McLaren) -1,370, 10. Massa (Braz./Williams) -1,519.