Trudný víkend komisaře Petrova. Nejdřív kritika od Hamiltona, pak mu zastřelili tátu

Radek Vičík Radek Vičík
26. 10. 2020 19:30
Vitalij Petrov místo premiéry v roli stevarda závodu formule 1 odletěl z Portugalska oplakávat zastřeleného otce. Už předtím ho ale zkritizoval Lewis Hamilton za výroky o poklekávání před závody i jeho politickém tričku.
Vitalij Petrov
Vitalij Petrov | Foto: SMP Racing

I když formulová kariéra dnes 36letého Rusa nepatří k nejzářivějším, má rodák z Vyborgu na svém kontě slušný počet 57 odjetých Grand Prix. Ve VC Austrálie 2011 byl za volantem Renaultu dokonce třetí. Pak závodil v DTM a nyní se věnuje vytrvalostním závodům. V barvách ruského týmu SMP Racing dojel loni třetí ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

To už je docela slušná kvalifikace na to, aby Mezinárodní automobilová federace jmenovala Petrova pro Velkou cenu Portugalska F1 jako zástupce závodníků v komisi stevardů, kteří rozhodují také o trestech pro piloty za porušení pravidel během závodů.

Jenže jakmile se Rus objevil v Portimau, schytal to od šestinásobného mistra světa Lewise Hamiltona. Nelíbily se mu Petrovovy výroky ohledně poklekávání pilotů před Velkými cenami. Tedy ceremoniálu, na němž Britovi velmi záleží a stále k účasti na něm vyzývá všechny své soupeře.

"Upřímně, tomu ceremoniálu s poklekáním nerozumím. Podle našich tradic lidé klečí jen ve dvou případech - v kostele před Bohem a když svoji vyvolenou žádají o ruku. Tímhle obřadem se snaží upnout pozornost na boj proti rasismu. Rusko má ale jinou mentalitu a my tu nemáme takové problémy, o nichž Hamilton mluví," prohlásil Petrov pro ruský web Championat.com.

Expilot F1 zkritizoval také Hamiltonovo tričko s nápisem "Zavřete policajty, kteří zabili Breonnu Taylorovou", které měl na sobě po závodě v Mugellu. V reakci na něj pak FIA zakázala jezdcům veškerá politická vyjádření.

To se samozřejmě jezdci Mercedesu nelíbilo. "Řekl bych, že jsem překvapen, když vidím, že si najali někoho, kdo má takové názory a mluví tak halasně o věcech, proti kterým se snažíme bojovat. Vůbec nechápu, co tu dělá," postěžoval si ještě před začátkem závodního víkendu.

Za Petrova, jehož za jiné výroky kritizovali také homosexuální aktivisté, se ovšem zástupci federace plně postavili. Doutnající spor nakonec už v sobotu vyřešila tragédie. Rus odstoupil z funkce, protože doma zemřel jeho otec Alexandr Petrov.

Neznámý útočník závodníkova otce zastřelil přímo před chatou ve Vyborgu, když se šel ze sauny zchladit do jezera. Výstřely neslyšeli ani členové Petrovovy ochranky. Podle policie to bylo zřejmě dílo nájemného střelce, vrah totiž pálil z opačného břehu jezera ze vzdálenosti minimálně 250 metrů. Po pachateli se stále pátrá.

Petrovův otec byl úspěšným obchodníkem a také členem městského zastupitelstva. 61letému byznysmenovi patřilo několik velkých firem. Podle deníku Novaja Gazeta tragédie souvisí s vyšetřováním zpronevěry několika milionů dolarů z regionálního rozpočtu.

"Od 90. let usiloval o pozici bosse 'nejevropštějšího města' v Rusku, od počátku tohoto milénia se mu tak říkalo. Dnešní obraz přístavního města na hranici s Finskem, v němž se Finové báli podnikat, lze do značné míry považovat za zásluhy tohoto muže," popsali ruští novináři ve stručnosti podnikatelskou kariéru Petrova seniora.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy