Grosjean v Bahrajnu unikl z hořícího pekla, závod plný bouraček vyhrál Hamilton

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 29. 11. 2020 21:09
Velká cena Bahrajnu formule 1 začala velkou havárii. Už v první kole trefil Romain Grosjean svodidla a jeho vůz explodoval. Jezdec z plamenů unikl a má jen relativně lehká zranění.
Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda | Video: Associated Press
Díra ve svodidlech, kterou udělal Haas Romaina Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Havarovaný Racing Point Lance Strolla ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Hořící Haas Romaina Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Zničený Haas Roamian Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Hořící Haas Romaina Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Zničený Haas Romaina Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Hořící Haas Romaina Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Zničený Haas Roamian Grosjeana ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Romain Grosjean v sanitce ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Havarovaný Racing Point Lance Strolla ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters
Havarovaný Racing Point Lance Strolla ve Velké ceně Bahrajnu formule 1 | Foto: Reuters

Po startu si už jistý mistr světa Lewis Hamilton pojistil z pole position vedení, naopak jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas se výrazně propadl. Jenže skutečné drama prvního letošního závodu pod umělým osvětlením mělo teprve přijít.

Ve třetí zatáčce se dostal Romain Grosjean do kolize s monopostem AlphaTauri ruského jezdce Daniila Kvjata. Neřiditelný Haas narazil do svodidel, rozlomil se a přední část ochrannou bariérou prolétla. Navíc začalo vylité palivo a místo nehody se proměnilo v ohnivé peklo.

Rodákovi ze Ženevy při nárazu v plné rychlosti pravděpodobně zachránil život systém ochrany halo. Grosjean se tak dostal rychle z hořícího vraku. S podezřením na zlomená žebra okamžitě zamířil do nemocnice.

"Nechci dělat žádná lékařská vyjádření, ale Romain (Grosjean) má lehké popáleniny na rukou a kotníku. Samozřejmě je otřesený," dodal krátce po nehodě šéf Haasu Guenther Steiner.

Večer pak tým potvrdil, že pilot má popálené ruce, ale rentgenové snímky naštěstí vyloučili zlomeniny.

Jedním z prvních na místě havárie byl řidič lékařského vozu. "Bylo to velké překvapení, Za dvanáct let jsem něco takového nezažil. Začali jsme nacvičené záchranné procesy. Romain začal vylézat z auta, což je skoro neuvěřitelné, " uvedl Alan van der Merwe, který také pomáhal jezdce dostat z dosahu plamenů.

Závod byl kvůli havárii okamžitě přerušen. Po hodinu a půl trvajícím důkladném odklízení trosek a opravě zdevastovaných svodidel se Grand Prix znovu rozjela.

Brzy po druhém startu došlo k další divoké kolizi. Opět se v ní objevil Kvjat. Toho v ostré pravé zatáčce "zavřel" Lance Stroll, který po střetu skončil koly vzhůru. Kanaďan se z převráceného Racing Pointu vyplazil nezraněn. Rus ve službách AlphaTauri dostal za kolizi nakonec desetivteřinovou penalizaci.

V samém závěru ještě jednou hořelo. Tři kola před koncem vzňal motor Strollova týmového kolegy Sergia Péreze. Mexičan tak přišel o téměř jisté třetí místo. Navíc za odstaveným monopostem nebezpečně přebíhal traťový komisař, takže mohlo dojít k další tragédii.

Závod tak byl zakončen za safety car, Hamilton si dojel pro letošní jedenácté  vítězství. Za ním skončilo duo pilotů Red Bullu v pořadí Max Verstappen, Alexander Albon.

Světový šampionát pokračuje už příští neděli Velkou cenou Sáchiru. Ta se opět pojede v Bahrajnu, ale na jiném profilu trati než GP Bahrajnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy