Hamilton překonal Schumachera. V Portugalsku vyhrál 92. Grand Prix

Radek Vičík Radek Vičík
25. 10. 2020 15:44
Lewis Hamilton vítězstvím v nedělní Velké ceně Portugalska překonal v historických tabulkách Michaela Schumachera. Na kontě má už 92 vyhraných Grand Prix.

První triumf Hamilton slavil hned v premiérové sezoně 2007. Na překonání německé legendy potřeboval 262 startů. To znamená, že zvítězil v každé třetí Grand Prix, do níž nastoupil.

V prvním závodě F1 na okruhu v Portimau dojel za obhájcem titulu jeho týmový kolega Valtteri Bottas, třetí skončil Max Verstappen v Red Bullu. Hamilton, startující z pole position, měl v cíli náskok více než 25 vteřin.

"Za tyhle úspěchy vděčím lidem od Mercedesu tady v Portimau i v naší továrně. Je to výsada s nimi pracovat. Nikdy jsem ani nesnil o tom, kde jsem dnes. Chvíli mi potrvá, než si uvědomím význam tohoto úspěchu. Teď nemám slov," řekl dojatý Hamilton v cíli závodu.

Po startu jezdec s číslem 44 na kluzké trati neudržel pole position, ve vedení ho vystřídal Bottas a pak i Carlos Sainz v McLarenu. Mercedes však vsadil na tvrdší směs pneumatik, což se v dalším průběhu závodu vyplatilo.

Sainz nejprve prohrál souboj s Bottasem, pak i s Hamiltonem. Když pak obhájce titulu předjel svého finského parťáka, bylo o vítězi první GP Portugalska po 24 letech prakticky rozhodnuto. Hamilton dokázal skvěle pracovat s pneumatikami a v závěru výrazně navýšil náskok před nejbližším pronásledovatelem.

Heroický výkon v neděli předvedl Sergio Pérez. Po startu se dostal do kontaktu s Verstappenem a propadl se až na poslední místo.

Mexičan znovu projevil bojovnost, chvíli se držel dokonce na páté pozici. Pak ho sice v soubojích se soupeři na tvrdších gumách zradily jeho pneumatiky, ale i tak mohl být se sedmým místem v cíli spokojen.

Světový šampionát pokračuje už příští neděli Grand Prix Emilie-Romagny v Imole. Na italskou trať se formule 1 vrátí po čtrnácti letech.