Senzace v Monze. Po dvanácti letech vyhrál outsider, na Vettela navázal Gasly

Radek Vičík Radek Vičík
6. 9. 2020 17:09
Pierre Gasly v AlphaTauri nečekaně vyhrál nedělní Velkou cenu Itálie formule 1. Domácí tým dosud triumfoval v jediném závodě. Před 12 lety to bylo také v Monze, ještě pod jménem Toro Rosso tehdy uspěl Sebastian Vettel. Lídr seriálu Lewis Hamilton skončil po trestu na sedmém místě.

Ještě déle než stáj z Faenzy čekali na další vítězství francouzští milovníci F1. Před Gaslym triumfoval naposledy před 24 lety Olivier Panis v GP Monaka.

"Upřímně, je to neuvěřitelný pocit. Myslím, že si zatím nedokážu plně uvědomit, co se tady stalo. Posledních 18 měsíců bylo hodně náročných… Docházejí mi slova," připomněl Gasly skutečnost, že loni byl z týmu Red Bull v polovině sezony přeřazen do "béčka".

Pilot AlphaTauri do posledních metrů bránil svoji pozici před Carlosem Sainzem v McLarenu, třetí dojel Lance Stroll s Racing Pointem. Průměrný věk pilotů na stupních vítězů tak byl 24 let a 55 dní.

Prvním klíčovým momentem závodu byla porucha Haasu Kevina Magnussena. Dán v 19. kole svůj vůz odstavil kousek od vjezdu do boxů. Ty byly ředitelstvím závodu uzavřeny, což ale nedošlo k Hamiltonovi.

Brit si tak, podobně jako Antonio Giovinazzi s Alfou Romeo, zajel pro nové gumy v rozporu s předpisy, za což dostal desetivteřinový trest stop and go.

Po restartu za safety car vyletěl ve 27. kole Charles Leclerc  v rychlé zatáčce Parabolica mimo trať. Monopost Ferrari byl velmi poničený, pilot naštěstí vyvázl bez zranění. Velká cena byla kvůli opravě svodidel přerušena.

Po dalším restartu, tentokrát nikoliv za safety car, ale z klidu, sice vedl Hamilton, jenže Brit musel v depu odstát svůj trest a propadl se na chvost závodního pole. I tak se pilot Mercedesu dokázal probít na bodovanou pozici.

Do čela se tak dostal Gasly, jenž si vytvořil slušný náskok, a Sainz už neodkázal do konce "sprintu" svého francouzského soupeře porazit.

"Z druhého místa jsem trochu zklamaný. Za běžných okolností byste nevěřili, že jsem měl šanci na vítězství. V normální závodě bych dojel dojel druhý za Lewisem, protože jsem měl dobré tempo," litoval pilot McLarenu toho, že se po restartu musel probíjet kupředu.

Černý den Ferrari a loučení Williamsové

Italská hymna tak v cíli zazněla i přesto, že tým Ferrari zažil další debakl. Už před Leclercovou havárií ze závodu odstoupil Vettel, jemuž selhala technika. V Poháru konstruktérů se Scuderia propadla na šesté místo.

Velká cena Itálie byla poslední, kdy týmu Williams šéfovala dcera jeho zakladatele Claire Williamsová. Od dalšího podniku si nový vlastník dosadí svoje vedení.

Šampionát pokračuje už další neděli, kdy se svět Grand Prix poprvé v historii představí v italském Mugellu. Na domácí trati Ferrari pod hlavičkou Velké ceny Toskánska oslaví tisící závod ve formuli 1.