Kvalifikace v Monze patřila Hamiltonovi, Ferrari zažilo další debakl

Radek Vičík Radek Vičík
5. 9. 2020 16:01
Pilot Mercedesu Lewis Hamilton ovládl sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie v Monze a získal 94. pole position v kariéře.

Průměrnou rychlostí 264.363 km/h zajel britský pilot nejrychlejší kvalifikaci sedmdesátileté historie formule 1. "Tým dnes předvedl fantastický výkon. Když se podíváte na výsledky, tak vidíte, že to nebylo vůbec snadné. Podařilo se mi ale zajet čisté kolo a jsem šťastný," řekl Hamilton v cíli.

Vedle obhájce titulu se do první řady Grand Prix postaví jeho týmový kolega  Valtteri Bottas, jenž zaostal o pouhých 69 tisícin vteřiny.

Za oběma Stříbrnými šípy se umístili Carlos Sainz junior s Renaultem a Sergio Pérez v Racing Pointu.

"Od první části kvalifikace jsem se cítil skvěle. Poslední rychlé kolo jsem v první zatáčce Lesmo málem zkazil, jsem z konečného výsledku trochu zaskočený," uvedl spokojený Sainz, jenž v Monze vyrovnal nejlepší kvalifikační výsledek kariéry.

Blamáž Ferrari pokračovala i v kvalifikaci na domácí Velkou cenu. Sebastian Vettel vypadl už v první části a okamžitě si stěžoval, že ho na rozhodující rychlé kolo pustili z boxů pozdě. V druhé části boje o pole position vypadl také Charles Leclerc, jemuž patřila 13. pozice.

Vettelovo sedmnácté místo na startu znamená, že Ferrari bude v Monze mimo top 15 poprvé od roku 1966, kdy byl Giancarlo Baghetti šestnáctý.

Velká cena Itálie startuje v neděli v 15:10. Grand Prix vysílá stanice Sport2, závodní studio začíná 70 minut před startem. On-line přenos můžete sledovat na stránkách deníku Aktuálně.cz.