Vrazil do rivala, dostal desetivteřinový trest, přesto Hamilton slavil domácí triumf

Radek Vičík Radek Vičík
18. 7. 2021 18:06
Lewis Hamilton i přes desetivteřinový trest vyhrál v dramatické nedělní Velké ceně Británie formule 1 a v domácím závodě si pilot Mercedesu připsal osmý triumf.

Druhý v Silverstonu dojel Charles Leclerc ve Ferrari, jeho obhájce titulu předjel pouhých několik kol před koncem. Třetí dojel Valtteri Bottas v dalším Mercedesu.

"Máme tady nejlepší fanoušky. Je to sen vyhrávat před nimi," radoval se Brit po dalším domácím úspěchu, ke kterému dojel před 140 tisíci bouřících fanoušků.

Klíčový okamžik závodu se udál už v prvním kole, kdy po kolizi s Hamiltonem vyletěl lídr seriálu Max Verstappen v Red Bullu mimo trať a závod byl přerušen.

Názory na průběh a viníka kolize se lišily podle toho, zda svoji verzi podali šéfové Red Bullu či Mercedesu. Nakonec ředitelství závodu rozhodlo, že Brit byl za její zavinění potrestán deseti vteřinami navíc k zastávce v boxech. Přesto se radoval z triumfu a snížení Nizozemcova náskoku z 33 na pouhých osm bodů.

Verstappen si z pole position, kterou získal v sobotním historicky prvním kvalifikačním sprintu, po startu pohlídal vedení před Hamiltonem.

Brit hnaný desítkami tisíc domácích fanoušků chtěl za každou cenu do vedení, aby se nezopakovala situace z předchozího dne, kdy mu Red Bull brzy ujel. V sérii rychlých zatáček Copse - Maggots - Becketts jeho snaha vyústila v kontakt.

Verstappen po něm zamířil v plné rychlosti do svodidel a svůj Red Bull zničil. Podle šéfa týmu Christiana Hornera byl Nizozemec při nárazu vystaven silám o velikosti 51 G.

Závod byl okamžitě přerušen a otřesený Verstappen byl odvezen na testy do nemocnice. Naštěstí kromě šoku by neměl mít z nehody žádné další následky.

Po restartu si Leclerc držel vedení, Hamilton jel druhý. To se změnilo po zastávkách v boxech, kdy deset vteřin navíc poslalo Brita na páté místo na Landa Norrise v McLarenu.

Hamilton si ale připisoval jedno nejrychlejší kolo za druhým, prokousával se kupředu, až se v závěru dostal za vedoucího Leclerca. Když už se zdálo, že se Ferrari dočká prvního triumfu od září 2019, tři kola před cílem přišel k nesmírnému nadšení publika rozhodující Hamiltonův útok.

Obhájce titulu si pak už jen jistil vedení a dojel si pro 99 vítězství v kariéře.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy