Hamilton jel v Sao Paulu jako blesk, vyhrál po startu z desáté příčky

Radek Vičík Radek Vičík
14. 11. 2021 19:39
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Brazílie formule 1 a v Sao Paulu tak dokonal své "vzkříšení".
Lewis Hamilton v Mercedesu při závodě v Sao Paulu.
Lewis Hamilton v Mercedesu při závodě v Sao Paulu. | Foto: Reuters

Do sobotního kvalifikačního sprintu startoval po diskvalifikaci z předchozí kvalifikace jako poslední a dojel pátý, druhý den do (nakonec vítězné) Grand Prix vyrazil z desáté pozice. Během dvou dnů se tak obhájce titulu posunul dohromady o 24 míst.

Druhý na okruhu Interlagos dojel Max Verstappen v Red Bullu, jehož náskok na Brita v čele šampionátu se tím pádem snížil na 14 bodů. Třetí příčka patřila  Valtterimu Bottasovi v dalším Mercedesu.

Verstappen po startu předjel držitele pole position Bottase a před Fina se dostal také druhý pilot Red Bullu Sergio Pérez. Hamilton se po startu z páté řady začal rychle prokousávat dopředu a už v 19. kole se dostal na druhé místo za Péreze.

Zdálo se, že všechno rozhodnou taktické hrátky v boxech. Po té druhé obhájce titulu výrazně snížil náskok Verstappena, ale stále se mu v proudu horkého vzduchu nedařilo na Nizozemce zaútočit.

Všechno nakonec rozhodla čtvrtá zatáčka. Nejprve v ní ve 48. okruhu došlo k tvrdému souboji, při němž Verstappen obranným manévrem dostal svého rivala mimo trať.

Lidé od Mercedesu se sice domnívali, že si jezdec Red Bullu zaslouží za takový manévr trest, ale ředitelství závodu nechalo situaci být.

O deset kol později zoufalý Verstappen začal smýkat monopostem zleva doprava, čímž soupeři znemožnil jeho atak. Za to už přišlo varování.

A do třetice čtvrtá zatáčka. V ní se dokázal pilot Stříbrných šípů třináct okruhů před závěrem závodu konečně probít do čela. Navíc brzy Verstappenovi ujel. Protože na třetím místě jedoucí Bottas neměl stejně bleskové tempo jako Brit, na pořadí na stupních vítězů se už nic nezměnilo.

"Vůbec jsem netušil, kam bych se mohl posunout, takže jsem si žádné cíle nedával. Trest mě zasáhnul, ale musíte to přijmout a jít dál. Rychle jsem to hodil za hlavu a myslel na to, co musím udělat," řekl Hamilton.

"Snažil jsem se dostat co nejvýš a najednou jsem začal všechny předjíždět. Nikdy se nesmíte vzdát, pořád musíte bojovat. Ale bylo to náročné," dodal  šestatřicetiletý britský pilot.

V posledním kole dokázal Pérez na nové sadě nejměkčích gum zajet nejrychlejší kolo, čímž vzal Hamiltonovi dodatečný bod.

Do konce seriálu zbývají poslední tři závody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy