Piloti F1 budou chráněni od příští sezony proti letícím pneumatikám

Sport ČTK Sport, ČTK
19. 7. 2017 22:20
V závodech formule 1 bude v příští sezoně zaveden bezpečnostní systém Halo, který chrání hlavu pilota před letícími pneumatikami nebo jinými předměty
Kimi Räikkönen ve Ferrari testuje systém ochrany hlavy HALO.
Kimi Räikkönen ve Ferrari testuje systém ochrany hlavy HALO. | Foto: Scuderia Ferrari

Ženeva - Ve formuli 1 se začne od příští sezony používat bezpečnostní prvek ochrany kokpitu Halo. Zavedení novinky dnes schválila Mezinárodní automobilová federace FIA na schůzce strategické skupiny F1 v Ženevě.

Systém Halo tak dostal přednost před průhledným štítem kolem kokpitu, který o víkendu v Silverstonu při prvním tréninku před Velkou cenou Británie poprvé oficiálně testoval Sebastian Vettel na ferrari.

Halo tvoří speciální rámová konstrukce ve tvaru oblouku umístěná kolem kokpitu nad jezdcovou hlavou a v přední části přichycená vzpěrou ke kapotě vozu. Vzdáleně připomíná svatozář, odtud také pochází označení systému (z anglického "halo"). Jeho smyslem je ochrana hlavy pilotů před letícími pneumatikami nebo jinými předměty.

Systém byl dříve kritizován zejména kvůli možnému zhoršení viditelnosti, FIA nyní v prohlášení uvedla, že na designu se bude ještě pracovat.

Jednání se poprvé zúčastnilo všech deset týmů, v strategické skupině je jinak zastoupeno pět stájí. A podle médií se devět vyjádřilo proti zavedení systému. Prezident FIA Jean Todt však údajně využil svého práva a Halo prosadil. Definitivní slovo ještě bude mít Světová rada motorsportu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy