Svět vzdává hold "odvážnému rozhodnutí" šampiona Rosberga. Hamiltonovi prý bude rivalita chybět

Radek Vičík Radek Vičík
2. 12. 2016 19:24
Šokující rozhodnutí čerstvého šampiona Nica Rosberga ukončit kariéru vyvolalo ve virtuálním světě formule 1 vlnu emocí a reakcí. "Nico vyrostl v závodnické rodině a dosáhl svého osobního Everestu a zaslouženého titulu," uvedl expilot F1 David Coulthard.
Nečekané rozhodnutí Nica Rosberga ukončil kariéru pilota formule 1 rozvířilo i svět internetu.
Nečekané rozhodnutí Nica Rosberga ukončil kariéru pilota formule 1 rozvířilo i svět internetu. | Foto: Reuters

Praha - Pouhých pět dní si Nico Rosberg užíval titulu mistra světa formule 1, aby v pátek nechal fanoušky, novináře i další experty s otevřenou pusou poslouchat, že ve světě Velkých cen definitivně končí. Šokující zpráva nenechala v klidu ani "virtuální F1" na sociálních sítích.

"Nico udělal velmi odvážné rozhodnutí. Jsem si jistý, že má své vážné důvody. Je to skvělý mistr světa. Teď bude zajímavé, co se bude dít u Mercedesu," uvedl mistr světa z roku 1992 Nigel Mansell.

Ten ví, o čem mluví, protože sám po zisku titulu také z F1 odešel, ale pokračoval ještě v IndyCar (hned v sezoně 1993 seriál vyhrál) a pak i v cestovních vozech. Ještě před šesti lety se coby 57letý pilot zúčastnil se svými syny Gregem a Leem 24 hodin v Le Mans.

Další bývalý Brit z F1 David Coutlhard  připomněl svého kolegu z McLarenu Miku Häkkinena, jenž učinil podobný krok dva roky po zisku druhého titulu mistra světa, když bylo Finovi "teprve" 33 let.

"Byl prostě vyhořelý a mentálně vyčerpaný. Mika toho o pár let později litoval a hrál si s myšlenkou, že se vrátí.  Nico vyrostl v závodnické rodině a dosáhl svého osobního Everestu a zaslouženého titulu," uvedl současný a televizní komentátor.

Úctu projevil i Rosbergův soupeř z trati, Romain Grosjean. A slova uznání padala i od dalších bývalých závodníků Grand Prix, jako jsou Alex Yoong, Paul Belmondo či vítězové z Le Mans Emanulle Pirro a Allan McNish.

V podobném duchu se vyjádřil i další pilot formule 1, Kevin Magnussen. Na svém twitterovém účtu připomněl svoji debutovou VC Austrálie 2014, kde se postavil na druhý stupínek vítězů právě za tehdy nejrychlejšího Rosberga.

Ještě dál šel Tif Needell, který se spíš než dvěma starty v F1 v roce 1980 proslavil v Le Mans a tím, že stál u zrodu legendární televizní show Top Gear.

"Doufejme, že víc 'veteránů' půjde pryč a dá tak šanci mladým hvězdám," napsal Needell na twitteru.

Stranou nezůstal ani Němcův týmový kolega z Mercedesu a velký poražený této sezony, Lewis Hamilton. Ten ovšem svůj názor neventiloval přes sociální sítě, ale skrze média.

"Jeho rozhodnutí mě nijak nepřekvapilo. Znám ho dost dlouho. Konečně vyhrál a rozhodl se skončit. Je smutné, že v příštím roce už nebude v týmu, ta rivalita mi bude chybět," prohlásil 31letý Brit.

Rosberg během svých deseti sezon vedl Mercedesu oblékal už jen overal týmu Williams, v němž roku 2006 debutoval. Britská stáj proto svému bývalému jezdci také věnovala "vzpomínku".

 

Právě se děje

Další zprávy