Start nestart, protest neprotest. Špatná pohádka Mercedesu, jíž je předurčen šťastný konec

Radek Vičík Radek Vičík
11. 10. 2016 9:15
Přestože tým Mercedes navenek vypadá, jako by se měl každou chvilku rozložit na prvočinitele, bude na konci sezony s velkou slávou třetí rok po sobě hýčkat oba vítězné poháry.
Mechanici Mercedesu se smějí, i když letos je to u Stříbrných šípů často tragikomedie.
Mechanici Mercedesu se smějí, i když letos je to u Stříbrných šípů často tragikomedie. | Foto: Reuters

Suzuka, Praha – Být to filmový scénář, tak aspiruje na Oscara. V nejsledovanějším šampionátu svého druhu se v jednom týmu utkají v boji o titul dva naprosto odlišní jezdci, oheň a voda. A zatímco jeden je dlouho za klaďase, náhle se mávnutím kouzelného proutku změní a světla reflektorů rázem osvěcují bývalého padoucha. Ten v bílé košili a bílých kovbojských kalhotách kráčí za svým snem o titulu mistra světa.

Jenže současná situace není dopředu nalinkovaný hollywoodský kasovní trhák, takže to v týmu formule 1 Mercedes vypadá spíš jako v nepovedené parodii na pohádku O chytré horákyni. Máme tu start nestart i protest neprostest.

Start nestart

Jak už se stalo takovým nepěkným zvykem, také v neděli byla spojka Lewise Hamiltona proklatě líná a obhájce titulu zase na startu pekelně ztratil. Stál na druhém místě roštu – a bum, do první zatáčky vjížděl jako osmý.

Nepovedený Hamiltonův start v Suzuce:

Tím byla zápletka sedmnáctého podniku sezony daná. Brit se ze všech sil snažil prodrat co nejblíže k Nicovi Rosbergovi, svému týmovému kolegovi a rivalovi v boji o titul v jedné osobě.

Protest neprostest

V závěru ho strategie Stříbrných šípů dostala až do souboje o druhé místo. Jenže 19letý mladík Max Verstappen Hamiltona v poslední šikaně vyškolil tak, že trojnásobný mistr světa musel mimo trať, a bylo po nadějích.

Nizozemec v Red Bullu se prezentoval vysokou školou defenzivní jízdy, což ale bossy Mercedesu – dost možná z pocitu viny za Hamiltonovy starty – namíchlo a podali protest.

Souboj Verstappena a Hamiltona v závěru VC Japonska:

Jenže než se jury sešla, byli oba aktéři dávno z okruhu fuč. Nebylo koho vyslýchat, takže výsledky závodu by zůstaly provizorními až do příštího podniku v Austinu.

To by byl další šrám na pověsti F1, takže vedení Stříbrných šípů stížnost hodinu a půl po podání zase potichu stáhlo. To vše k velké radosti Hamiltona, jenž prohlásil, že vůbec netuší, proč by se taková lapálie měla nějak řešit.

Skrytý půvab nudy

Britovi od ztráty vedení v seriálu pořádně ujíždějí nervy. V Malajsii obvinil tým z diverze, v Japonsku si uřízl ostudu, ještě než vůbec usedl do formule.

Během tradiční čtvrteční závodnické tiskovky si celou dobu hrál s mobilem. Jak se záhy ukázalo, na Snapchat dával žertovné fotky svých kolegů.

Hamiltonovy "výtvory" na Snapchatu:

"Stejně se tam plácají pořád ty samé nesmysly, tak co jsem tam měl dělat?" prohodil enfant terrible startovního roštu formule 1, z něhož by nejspíš takový James Hunt v letech své největší slávy dostal záchvat smíchu.

Přestože tým Mercedes navenek vypadá, jako by se měl každou chvilku rozložit na prvočinitele, bude na konci sezony s velkou slávou třetí rok po sobě hýčkat oba vítězné poháry. Soutěž týmů už vyhrál a mezi jezdci může být mistrem světa jen vedoucí Rosberg a Hamilton.

Jenže nervózní Brit se další bodovou ztrátou dostal do takové situace, že mu k titulovému hattricku (a čtvrtému dohromady) nemusí stačit ani vyhrát všechny čtyři zbývající Grand Prix. Pokud jeho německý soupeř dojede vždy na druhém místě, bude mít i tak na konci pětibodový náskok. Rosberg si navíc může dovolit "luxus" jedné třetí příčky, přesto získá o dva body více.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy