Novinka na roštu F1. Tým Renault se přejmenuje na Alpine a změní i barvy

ČTK ČTK
6. 9. 2020 12:33
Stáje formule 1 Renault bude od příští sezony závodit v seriálu mistrovství světa pod novým jménem Alpine. Oznámili to zástupci týmu před nedlění Velkou cenou Itálie v Monze
Alpine F1 Team
Alpine F1 Team | Foto: Renault Sport

Vedle názvu změní stáj i design, místo žluté a černé budou monoposty vyvedeny v barvách francouzské trikolory červené, bílé a modré.

Tým Alpine bude nadále používat motory Renault. Závodit by za něj měli současný pilot Renaultu Esteban Ocon a bývalý mistr světa Fernando Alonso, který se do elitního seriálu v příštím roce vrátí. "Alpine má své místo ve formuli 1 a může bojovat o vítězství," řekl šéf stáje Renault Cyril Abiteboul.

Výkonný ředitel skupiny Renault Luca De Meo usiluje o reorganizaci společnosti a chce dát větší důraz na další klíčové značky. Jednou z nich je právě Alpine, výrobce legendárních sportovních vozů. S motory Renault ovládl Alpine například v roce 1978 slavný vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans a v současné době se účastní světového šampionátu ve vytrvalostních závode (FIA WEC).

WEC, 6H Spa 2017: Alpine A470-Gibson - Signatech Alpine Matmut
WEC, 6H Spa 2017: Alpine A470-Gibson - Signatech Alpine Matmut | Foto: FIA WEC
 

Právě se děje

před 12 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy