Rosberg ovládl kvalifikaci v Suzuce, těsně porazil Hamiltona

Aktualizováno 8. 10. 2016 11:15
Nico Rosberg zatím v Suzuce vládne. Kvalifikaci na Velkou cenu Japonska však vyhrál jen velmi těsně o 13 tisícin sekundy před svým týmovým rivalem Lewisem Hamiltonem.
Elitní trojka japonské kvalifikace
Elitní trojka japonské kvalifikace | Foto: Reuters

Suzuka - Německý pilot formule 1 Nico Rosberg vyhrál třetím rokem po sobě kvalifikaci na Velkou cenu Japonska. V Suzuce dnes o 13 tisícin sekundy porazil britského týmového kolegu z Mercedesu Lewise Hamiltona. Stejné obsazení měla první řada na startu závodu v Suzuce i v minulých dvou letech, v cíli bylo ale v obou případech pořadí opačné. A oba favorité si jsou toho vědomi.

"Historie už ukázala, že není nutné startovat z pole position, aby tu člověk vyhrál," řekl Hamilton po kvalifikační porážce v přepočtu o pouhých 82 centimetrů. Rosberg tuší, že k triumfu v závodě povede ještě dlouhá cesta. "Musí se to všechno sejít. Ale víkend zatím probíhá dobře a mám tu z toho dobrý pocit," řekl lídr šampionátu, který před ziskem 30. pole position v kariéře vyhrál v Suzuce i všechny tři tréninky.

V 17. závodě sezony může Rosberg navýšit na trojnásobného mistra světa Hamiltona náskok v čele šampionátu, který po Britově smůle s porouchaným motorem v předchozím závodě v Malajsii činí 23 bodů. Pokud Rosberg v neděli zvítězí, budou mu ve zbylých čtyřech závodech stačit i druhá místa k premiérovému zisku titulu.

Další dvě místa na trati vybojovali piloti Ferrari Kimi Räikkönen z Finska a Sebastian Vettel z Německa. Čtyřnásobný vítěz japonské Grand Prix Vettel ale bude startovat až ze čtvrté řady kvůli trestu za způsobení kolize v předchozím závodě v Sepangu. Díky jeho penalizaci se před něj posunuli piloti Red Bullu Max Verstappen z Nizozemska a Daniel Ricciardo z Austrálie i Mexičan Sergio Pérez z Force India.

Rosberg zatím víkendovému dění dominuje, před ziskem 30. pole position v kariéře vyhrál v Suzuce i všechny tři tréninky. V 17. závodě sezony může navýšit na trojnásobného mistra světa Hamiltona náskok v čele šampionátu, který po Britově smůle s porouchaným motorem v předchozím závodě v Malajsii činí 23 bodů.

Kvalifikace na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:30,647, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,013, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,302, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -0,381, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,531, 6. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,593, 7. Pérez (Mex./Force India) -1,314, 8. Grosjean (Fr./Haas) -1,314, 9. Hülkenberg (Něm./Force India) -1,495, 10. Gutiérrez (Mex./Haas) -1,900.

Pozn.: Vettel přijde na startu o tři pozice jako trest za způsobení kolize v předchozím závodě v Malajsii.