Zesnul konstruktér neporazitelných monopostů F1 Brabham. Tauranacovi bylo 95 let

rav rav
17. 7. 2020 20:00
Ve věku 95 let v pátek zemřel úspěšný konstruktér závodních monopostů a závodní inženýr Ron Tauranac. Informovala o tom rodina zesnulého rodáka z Británie.

"Rodina musí s lítostí oznámit ztrátu Rona Tauranaca ve věku 95 let. Ron odešel v pátek ráno v časných hodinách klidně ve spánku ve svém domě v Sunshine Coast v Queenslandu," stojí v oficiálním prohlášení rodiny.

Tauranac se sice narodil roku 1925 v Anglii, ale jeho rodina o pár let později odešla do Austrálie. Během druhé světové války působil jako pilot bojových stíhaček. 

O závodění se zajímal už od 50. let, začal s bratrem Austinem. Tehdy vznikla značka Ralt jako zkratka "Ron and Austin Lewis Tauranac"  Při závodech do vrchu se seznámil s pozdějším trojnásobným šampionem F1 Jackem Brabhamem. Toho pak následoval do Evropy.

Ve formuli 1 byly Tauranacovými nejlepšími konstrukcemi právě monoposty Brabham, s nimiž získal v roce 1967 titul mistra světa Jack Brabhnam a o rok později Denny Hulme. Pak odešel do týmu Trojan, kde angažoval mladého Patricka Heada. Z něj se později stal jeden z nejúspěšnějších konstruktérů moderní éry F1.

V 70. a 80. letech se Australan vrátil ke značce Ralt. Její monoposty sklízely úspěchy ve formuli 2, formuli 3 i severoamerické formuli Atlantic. Poté, co Ralt prodal stáji March, externě spolupracoval s týmem F1 Arrows a dodavatelem motorů Honda.

"Vedl mimořádný život. Oba jsme neuvěřitelně hrdí na to, čeho dosáhl, a hluboce zarmouceni jeho ztrátou," uvedly Tauranacovy sestry Jann a Julie.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy