Romain Grosjean zdraví fanoušky z nemocnice. V dalším závodě ale nenastoupí

Sport Sport, Instagram/Romain Grosjean
Aktualizováno 30. 11. 2020 12:12
„Ještě před několika lety jsem byl proti ochranné svatozáři, ale teď si myslím, že je to ta nejlepší věc, která byla do formule 1 přivedena,“ přiznává ve videovzkazu francouzský pilot Romain Grosjean po hrozivé nehodě ve Velké ceně Bahrajnu. Už v úterý by měl opustit nemocnici. Tým Haas ho ale pro příští závod nahradí nováčkem Pietrem Fittipaldim.
Romain Grosjean zdraví fanoušky z nemocnice | Video: Instagram/Romain Grosjean

Z havárie na okruhu v Sáchiru, při níž jeho monopost pohltily plameny, vyvázl bez zlomenin a jen s menšími popáleninami, především na rukou.

Čtyřiatřicetiletý pilot Haasu narazil v prvním kole po kolizi s Daniilem Kvjatem z AlphaTauri ve vysoké rychlosti do bariéry. Jeho vůz se po nárazu rozlomil a začal hořet. Grosjean po zhruba půl minutě dokázal z kokpitu, který zůstal zaražený do svodidel, sám vylézt, na trati se ho okamžitě ujali zdravotníci.

I díky jejich péči se Francouz rychle zotavuje a podle vyjádření týmu Haas by měl už v úterý opustit nemocnici. "Léčba popálenin na hřbetech obou rukou probíhá úspěšně. Očekáváme, že by Roman měl být v úterý propuštěný z nemocnice," stojí v oficiálním prohlášením.

Šéf Haasu Guenther Steiner sice původně nepočítal s tím, že by v následující Velké ceně Sáchiru místo Grojseana nasadil náhradníka. Nakonec ale vsadil na jistotu a do kokpitu Haasu usedne Pietro Fittipaldi. Čtyřiadvacetiletý vnuk brazilské legendy Emersona Fittipaldiho bude v F1 debutovat.

Ochranný systém halo přezdívaný svatozář zavedla Mezinárodní automobilová federace FIA po tragédii z roku 2014, kdy při GP Japonska Francouz Jules Bianchi vletěl pod traktor a utrpěl poranění hlavy, jemuž nakonec podlehl.

Video: Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda

Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy