Zubní pasta, šifra Mercedesu i rudá tradice. Která nová formule 1 je nejkrásnější?

Leotšní monoposty mají kůvli změnám pravidel upravenou aerodynamiku, ale technická revoluce přijde až v roce 2021.
V pondělí odstartovaly v Barceloně testy na novou sezonu formule 1. Před nimi ale proběhlo tradiční představování letošních speciálů. Ferrari zůstalo věrné tradicím a v minulý pátek ukázalo opět monopost v rudé barvě. Název stroje SF90 odkazuje na letošní 90. výroční existence legendární značky.
Na trať se dva dny před Ferrari na pár symbolických kol vydal největší favorit letošního ročníku, obhájce titulu Mercedes. Do Stříbrného šípu pod komplikovaným názvem F1 W10 EQ Power+ usedl úřadující šampion Lewis Hamilton.
Ferrari i Mercedes bude chtít prohánět Red Bull, jehož RB15 ve velmi agresivní kamufláži poprvé pohánějí motory Honda. I přesto zůstává v názvu týmu jméno jiného výrobce automobilů - značky Aston Martin.
Racing Point už nechal definitivně za sebou minulost zvanou Force India. Jednání o převzetí slavných jmen historie F1 jako Lola nebo Brabham zkrachovala. Do názvu týmu se tak dostal hlavní nový hlavní sponzor, sázkovka SportPesa. Růžová barva ale zůstala, jen dostala trochu modrých doplňků. Typové označení vozu je RP19.
Foto: Aktuálně.cz
Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 18. 2. 2019 11:39
Podívejte se, na všechny monoposty formule 1 připravené v letošní sezoně bojovat o body v jubilejní sedmdesáté sezoně světového šampionátu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy