Lauda se zotavuje z transplantace plic. Není to závod, ví druhý ze šéfů Mercedesu Wolff

Radek Vičík Radek Vičík
4. 8. 2018 8:00
Trojnásobný světový šampon formule 1 Niki Lauda absolvoval už třetí transplantaci. Po dvou ledvinách nyní přišly na řadu nemocné plíce.
Toto Wolff a Niki Lauda.
Toto Wolff a Niki Lauda. | Foto: Daimler Media

Vídeň - Lékaři vídeňské kliniky AKH jsou spokojeni s tím, jak se Niki Lauda zotavuje po transplantaci plic. Trojnásobný mistr světa formule 1 se náročné operaci podrobil ve čtvrtek. "Všechno jde teď velmi dobře a jsme spokojeni, " řekl televizi ORF jeden z operatérů Walter Klepetko.

Podle hlavního hrudního chirurga kliniky je běžná doba ke zotavení dva až tři týdny, ale v případě 69letého Laudy připustil, že "asi bude delší".

Rakouský závodník si plíce velmi pochroumal už během své závodní kariéry, při těžké havárii na Nürburgringu v roce 1976, při níž málem uhořel. Klepetko však odmítl, že tento fakt byl důležitý při při rozhodování o transplantaci. "Můžeme zcela jasně prohlásit, že  transplantace není pozdním následkem této nehody," řekl lékař.

Svému kolegovi v čele týmu F1 Mercedes popřál brzké uzdravení i výkonný šéf stáje Toto Wolff. "I když si užíváme začátek letních prázdnin, nikdo u Mercedesu není tak úplně šťastný. Naše myšlenky míří spíš k Nikimu, Birgit (Laudově manželce, pozn. red.) a celé Laudově rodině," uvedl na Twitteru. Lauda je coby šéf dozorčí rady nevýkonným šéfem stáje.

Rakouský manažer ocenil roli, jakou Lauda má v historii i současnosti F1: "Celý svět zná Nikiho jako legendu F1 s neuvěřitelnou silou a odolností. Pro nás všechny v týmu je nejen šéfem, ale také mentorem a přítelem."

"Zotavení, jemuž teď čelí, není závod. Ale věřím, že brzy začne doktorům a sestřičkám vysvětlovat, jak už má nemocnice plné zuby. Přejeme mu úspěšnou a rychlou rekonvalescenci - přesně v tomhle pořadí. Posíláme Nikimu všechnu naši pozitivní energii. Chybíš mi, kamaráde," dodal Wolff.

Mistr světa formule 1 z let 1975, 1977 a 1984 Lauda musel kvůli vážnému plicnímu onemocnění přerušit dovolenou na Ibize, odkud byl vrtulníkem transplantován na vídeňskou kliniku AKH. Transplantace plic nebyla jedinou, kterou populární Rakušan ve svém životě prošel. V roce 1997 a pak ještě 2005 se musel podrobit transplantaci ledvin. Tu prvním mu daroval bratr Florian. Po jejím selhání pak ledvinu věnovala druhá manželka Birgit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

V kauze "dezinfekce" je zřejmě obviněn Berbr, ale nikdo ze současné FAČR

V kauze podezřelé zakázky na dezinfekci stadionů není obviněn žádný ze současných zaměstnanců Fotbalové asociace ČR. FAČR na svém webu naznačila, že jedním z obviněných je trestně stíhaný bývalý místopředseda asociace Roman Berbr.

Policisté v případu obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.

Kauza se rozběhla před dvěma lety ještě za bývalého vedení FAČR. Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise fotbalové asociace. FAČR díky tomu, že jí policie přiznala status poškozené právnické osoby, požádala o možnost přístupu do trestního spisu.

"K vyvrácení pochybností si FAČR zároveň k případu dovoluje potvrdit, že obvinění se v této kauze kromě již medializovaného bývalého druhého místopředsedy FAČR netýká žádného ze současných ani bývalých zaměstnanců či funkcionářů FAČR," uvedla asociace.

Kriminalisté v souvislosti se zakázkou, kterou získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha, zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla jiná aféra kolem Berbra týkající se korupce a ovlivňování výsledků zápasů.

Tymichova společnost dostala od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci 90 stadionů. Podle únorového zjištění Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz vyplývá, že si je přerozdělilo více osob. Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě zbylo téměř 700 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ministerstvo financí připravilo návrh na regulaci cen paliv

Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu. Ministerstvo sleduje nezvyklé chování na některých místech, a podá proto k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření. Ve čtvrtek o tom informovalo v tiskové zprávě.

"Po zavedení monitoringu cen se ceny držely pod průměrem roku 2021, a to i v měsících květnu a červnu, kdy ceny na čerpacích stanicích rostly vlivem vývoje na evropské burze. Ceny pohonných hmot začaly v měsíci červenci klesat. Přesto ministerstvo financí sledovalo, že v měsíci červenci výrazným způsobem vzrostla marže na čerpacích stanicích," uvedlo ministerstvo.

Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty 5,40 koruny za litr, a u benzinu Natural 95 dokonce 5,60 koruny za litr. Průměrná marže v loňském roce činila 3,39 koruny u nafty a 2,55 koruny u benzinu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy