Lauda se zotavuje z transplantace plic. Není to závod, ví druhý ze šéfů Mercedesu Wolff

Radek Vičík Radek Vičík
4. 8. 2018 8:00
Trojnásobný světový šampon formule 1 Niki Lauda absolvoval už třetí transplantaci. Po dvou ledvinách nyní přišly na řadu nemocné plíce.
Toto Wolff a Niki Lauda.
Toto Wolff a Niki Lauda. | Foto: Daimler Media

Vídeň - Lékaři vídeňské kliniky AKH jsou spokojeni s tím, jak se Niki Lauda zotavuje po transplantaci plic. Trojnásobný mistr světa formule 1 se náročné operaci podrobil ve čtvrtek. "Všechno jde teď velmi dobře a jsme spokojeni, " řekl televizi ORF jeden z operatérů Walter Klepetko.

Podle hlavního hrudního chirurga kliniky je běžná doba ke zotavení dva až tři týdny, ale v případě 69letého Laudy připustil, že "asi bude delší".

Rakouský závodník si plíce velmi pochroumal už během své závodní kariéry, při těžké havárii na Nürburgringu v roce 1976, při níž málem uhořel. Klepetko však odmítl, že tento fakt byl důležitý při při rozhodování o transplantaci. "Můžeme zcela jasně prohlásit, že  transplantace není pozdním následkem této nehody," řekl lékař.

Svému kolegovi v čele týmu F1 Mercedes popřál brzké uzdravení i výkonný šéf stáje Toto Wolff. "I když si užíváme začátek letních prázdnin, nikdo u Mercedesu není tak úplně šťastný. Naše myšlenky míří spíš k Nikimu, Birgit (Laudově manželce, pozn. red.) a celé Laudově rodině," uvedl na Twitteru. Lauda je coby šéf dozorčí rady nevýkonným šéfem stáje.

Rakouský manažer ocenil roli, jakou Lauda má v historii i současnosti F1: "Celý svět zná Nikiho jako legendu F1 s neuvěřitelnou silou a odolností. Pro nás všechny v týmu je nejen šéfem, ale také mentorem a přítelem."

"Zotavení, jemuž teď čelí, není závod. Ale věřím, že brzy začne doktorům a sestřičkám vysvětlovat, jak už má nemocnice plné zuby. Přejeme mu úspěšnou a rychlou rekonvalescenci - přesně v tomhle pořadí. Posíláme Nikimu všechnu naši pozitivní energii. Chybíš mi, kamaráde," dodal Wolff.

Mistr světa formule 1 z let 1975, 1977 a 1984 Lauda musel kvůli vážnému plicnímu onemocnění přerušit dovolenou na Ibize, odkud byl vrtulníkem transplantován na vídeňskou kliniku AKH. Transplantace plic nebyla jedinou, kterou populární Rakušan ve svém životě prošel. V roce 1997 a pak ještě 2005 se musel podrobit transplantaci ledvin. Tu prvním mu daroval bratr Florian. Po jejím selhání pak ledvinu věnovala druhá manželka Birgit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě autobusu v Pákistánu zemřelo 26 lidí, dalších 12 je zraněných

Nejméně 26 lidí zemřelo a 12 osob utrpělo zranění, když v neděli zřejmě kvůli poruše brzd narazil autobus do skály na horské silnici v Pákistánu. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Kjódó. Nehoda se stala v hornaté oblasti na severozápadě země asi 390 kilometrů severně od metropole Islámábád. Podle jednoho z místních policejních důstojníků čelí záchranáři ve složitému terénu obtížím, neboť nemají dostatek potřebného vybavení. Přeživší, mezi kterými jsou i ženy a děti, nicméně již převezli do blízké nemocnice

Zdroj: ČTK
Další zprávy