Nevyzpytatelný noční Singapur může nahrát rivalům Mercedesu

Radek Vičík Radek Vičík
15. 9. 2016 14:01
Velká cena Singapuru s sebou přináší rok co rok mnohá dramata. Mercedes chce zapomenout na loňský závod, kdy ani jeden jeho jezdec nestál na stupních vítězů.
Loni vyhrál v Singapuru Sebastian Vettel, dokáží také v letošním závodě pod umělým osvětlení rivalové vypálit favorizovanému Mercedesu rybník?
Loni vyhrál v Singapuru Sebastian Vettel, dokáží také v letošním závodě pod umělým osvětlení rivalové vypálit favorizovanému Mercedesu rybník? | Foto: Reuters

Singapur - Noční závod formule 1 v ulicích Singapuru s sebou rok co rok přináší mnohá překvapení. Právě na trati vytýčené v areálu zátoky Marina Bay se totiž může stát cokoliv. Třeba i to, že se letos teprve podruhé postaví na nejvyšší stupínek vítězů někdo jiný, než pilot Mercedesu.

Stříbrné šípy jsou samozřejmě favority a boj o vedení mezi obhájcem titulu Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem ztrácejícím už jen dva body, nabírá na intenzitě. Jenže stačí podobná "nepříjemnost", jako byla vzájemná kolize obou jezdců v Barceloně a rázem se může smát někdo jiný.

Souboj Hamiltona a Rosberga o titul:

Kupříkladu loni to byl  Sebastian Vettel, jenž získal své třetí a doposud poslední vítězství v kokpitu Ferrari. Pro Mercedes to byl nejhorší závod sezony, protože na stupních vítězů vedle Vettela stáli Daniel Ricciardo z Red Bullu a Němcův týmový kolega Kimi Räikkönen. Hamilton musel před rokem z Velké ceny odstoupit a Rosberg dojel "až" čtvrtý.

"V Singapuru je to vždycky velká událost. Ale jak ukázal loňský ročník, nebude to žádná sváteční vyjížďka.jsme si jistý, že i letos na nás budou Ferrari a Red Bull dotírat, takže o čelní pozice bude velký boj," řekl Hamilton.

Úylsná havárie Nelsona Piqueta juniora v Singapuru rozpoutala velký skandál.
Úylsná havárie Nelsona Piqueta juniora v Singapuru rozpoutala velký skandál. | Foto: youtube.com

Náboj singapurskému závodu přidává fakt, že s pravděpodobností hraničící s jistotou vyjede na trať zaváděcí vozidlo (nebo se aspoň uplatní pravidlo virtuálního safety car). Každá větší havárie totiž rázem zablokuje trať, a i když mají pořadatelé k dispozici dostatek odtahové techniky, bez únikových zón je to velmi komplikované.

Toho si hned při premiéře nočního závodu v roce 2008 všimli u Renaultu. Šéf Flavio Briatore nařídil svému jezdci Nelsonu Piquetovi juniorovi, aby úmyslně boural. Protože jeho tehdejší týmový kolega Fernando Alonso byl už po své časné zastávce v boxech, rázem se ocitl v čele a závod vyhrál.

Jenže pak se sešel rok s rokem, Piqueta Renault propustil a zhrzený Brazilec vše okamžitě "naprášil" Mezinárodní automobilové federaci. V důsledku "crashgate" úspěšný manažer Briatore musel v F1 úplně skončit a Renault později s ostudou prodal tým soukromému investorovi, od kterého jej ho zpět vykoupil až před touto sezonou.

Doufejme, že v neděli od 14:00 hodin našeho v GP Singapuru podobný nesportovní manévr neudivíme. Závod vysílá stanice Sport 2 HD a sledovat ho můžete také v našem online přenosu ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy