Návrat krále se nechystá. Rosberg na návštěvě testů potvrdil svůj konec ve formuli 1

ČTK ČTK
1. 3. 2017 19:08
Nico Rosberg prohlásil na návštěvě testů formulí v Barceloně, že se mu po závodění nestýská a návrat nechystá. Jednatřicetiletému německému pilotovi se však velmi líbily nové monoposty. "To auto vypadá absolutně monstrózně," komentoval mistr světa design Mercedesu.
Nico Rosberg
Nico Rosberg | Foto: Reuters

Barcelona - Během třetího testovacího dne týmů formule 1 se v boxech na okruhu Catalunya objevil mistr světa Nico Rosberg. Z pozice hosta si bývalý německý pilot užil mumraj v zázemí a také se rozzářil při pohledu na monoposty pro novou sezonu. Zároveň ale ujistil, že na nečekaném rozhodnutí opustit formuli 1 pouhých pět dnů po zisku titulu se nic nezměnilo a je nyní maximálně spokojený.

"Ani na okamžik jsem nepocítil touhu do toho auta sednout," řekl jednatřicetiletý Rosberg na návštěvě u svého bývalého zaměstnavatele, týmu Mercedes. "Užívám si svoji svobodu, že mohu v klidu přihlížet," dodal. Nad designem formulí pro novou sezonu se ale rozplýval. "To auto vypadá absolutně monstrózně a tak to má být. A jezdci jsou taky pořádně nažhavení," konstatoval Rosberg.

I na základě dosavadních výsledků testů zůstává Mercedes v jeho očích favoritem na další titul, ale velkého soupeře spatřuje ve Ferrari. Oba týmy také ve třetím dnu pokračovaly v těsném souboji na dálku.

V barvách mistrovského Mercedesu nejprve dopoledne Fin Valtteri Bottas, který zaujal v týmu Rosbergovo místo, jako první pokořil hranici jedné minuty a 20 sekund (1:19,705). Více než o sekundu tím vylepšil dosud nejlepší čas krajana Kimiho Räikkönena z Ferrari z úterního programu. Odpoledne se pro změnu zaskvěl druhý pilot Ferrari Sebastian Vettel z Německa, který se k Bottasovi přiblížil na 274 tisícin. Další v pořadí Daniel Ricciardo z Austrálie v red bullu už zaostal skoro o sekundu a půl.

Zatím poměrně s obtížemi krotí silný vůz kanadský nováček Lance Stroll z Williamsu. Už v úterý poškodil formuli v bezpečnostní zóně, dnes dopoledne opět skončil mimo trať a po přestávce dokonce po další ztrátě kontroly nad řízením narazil do zdi.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy