"Na starého chlapa úctyhodný výkon." Alonso poráží mýtus, že v F1 uspějí jen mladíci

Radek Vičík Radek Vičík
2. 6. 2023 20:33
I když je Fernando Alonso momentálně nejstarším pilotem formule 1, stále patří mezi elitu a poráží soupeře třeba o generaci mladší.
F1, VC Monaka 2023: Fernando Alonso, Aston Martin
F1, VC Monaka 2023: Fernando Alonso, Aston Martin | Foto: Pirelli

Že formule 1 "není pro staré"? Populární Fernando Alonso se úspěšně staví proti trendu posledních dvou dekád, kdy do seriálu vstupují stále mladší a mladší jezdci, až byla stanovena minimálně hranice 18 let.

Za necelé dva měsíce bude populárnímu Španělovi 42 let, přesto letos s výjimkou čtvrtého místa v Baku po Grand Prix neslezl ze stupňů vítězů. I když stále čeká na 33. vítězství a v průběžném pořadí ztrácí na Maxe Verstappena propastných 51 bodů, zůstává v něm stále sportovní duch a touha být nejlepší.

Tu jasně deklaroval tím, jak na konci vyhlášení vítězů Grand Prix Monaka furiantsky stoupl jednou nohou na stupínek pro vítěze závodu. Tím chtěl jasně naznačit, že stále usiluje o vítězství. A nevzdává se ani ambicí na titul.

"Budeme potřebovat víkendy, kdy bude mít Red Bull nějaké problémy, jako měl Sergio Pérez v Monaku, a nebude bodovat. A pokud bude mít Max (Verstappen) jeden nebo dva takové závody, budeme k němu v šampionátu o něco blíž. Tohle je motorsport. Může se stát cokoli. Ale co se týče čistého závodního tempa, zatím nemáme šanci. Ale určitě se nevzdáme," uvedl rodák z Ovieda poté, co obsadil druhé místo v Monaku.

Zatímco poslední roky ve Ferrari a pak i v McLarenu a Alpine (čtěte Renaultu) dojížděl daleko za pozicemi, na které byl coby dvojnásobný mistr světa F1 zvyklý, letos po přestupu do Aston Martinu je Alonso doslova jako politý živou vodou.

"Když jsem poprvé viděl nové zázemí Aston Martinu, věděl jsem, že tohle je vítězný tým," prohlásil před sezonou po přestupu do ambiciózního britského týmu.

Právě monoposty oděné do klasické britské závodní barvy byly největším překvapením předsezonních testů a od první Velké ceny se s nimi musí počítat v boji o nejvyšší příčky. Zatím v souboji s Mercedesem drží Aston Martin pomyslnou trofej pro nejlepší tým ze zbytku světa. Tedy nejlepší za Red Bullem, který po šesti závodních víkendech nasbíral už dvakrát víc bodů než jeho nejbližší pronásledovatelé.

Prapor Aston Martinu zatím drží Alonso téměř sám. Zatímco on nasbíral už 93 bodů, jeho týmový kolega Lance Stroll jich má po dvou nulách jen 27. Španělský jezdec ale syna majitele týmu brání."Lance měl v posledních dvou závodech velkou smůlu," řekl Alonso.

Navíc si čtyřiadvacetiletý syn majitele týmu Lawrence Strolla jen pár týdnů před startem sezony poranil při nehodě na kole zápěstí, a nemohl se tak účastnit testů. Přesto první závod zvládl na jedničku. "Když se vrátíme do Bahrajnu, i když řídil prakticky jen jednou rukou, byl velmi rychlý. Pak měl v Džiddě problém s výfukem, když byl na pátém místě před Ferrari," připomněl Alonso.

Ten funguje v Aston Martinu skoro jako takový Strollův "adoptivní táta". Oba jezdci se navzájem podporují a navzájem si oplácejí různé legrácky. Před nedělním podnikem ve Španělsku mladý Kanaďan prohlásil: "Na starého chlapa je to fakt úctyhodný výkon."

Naopak když o generaci mladší jezdec v první zatáčce v Miami předjel Alexandera Albona v AlphaTauri, Španěl mu ještě během závodu pogratuloval k výbornému manévru.

Během boje o třetí místo měl ještě čas sledovat kolem trati velkoplošné obrazovky, kde tento moment zhlédl. "V Miami jsou v některých pomalých zatáčkách velikánské obrazovky, takže bylo velmi snadné na nich sledovat závod," vysvětlil, jak záběr viděl.

V neděli Alonsa čeká jeden z vrcholů sezony, domácí Grand Prix v Barceloně, a před španělskými fanoušky opět nemyslí na nic menšího, než je vítězství.

"Po skvělém výsledku v Monaku se vždy dostaví emoce. Teď se ale soustředíme na můj domácí závod. Nemohu se dočkat, až uvidím všechny španělské fanoušky a fanoušky Aston Martinu, kteří přijedou podpořit náš tým. Doufám, že o víkendu uvidím na tribunách hodně zelené barvy," těší se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy