Koronavirus děsí i motorsport. Hodnota F1 klesla o miliardy, MotoGP nabere zpoždění

Radek Vičík Radek Vičík
4. 3. 2020 14:12
Motorismus je jedním z nejvíce globalizovaných sportovních odvětví, proto se ho opatření proti šíření koronaviru silně dotýkají. Jeden za druhým se ruší nebo minimálně přesouvají závody. Třeba začátek mistrovství světa v elitní motocyklové třídě MotoGP se zpozdí o celý měsíc.
První "obětí" koronaviru se stala Velká cena Číny formule 1. Ani v tak vojensky vedeném režimu necítili šéfové šampionátu záruky toho, že by při Grand Prix nehrozila epidemie,
První "obětí" koronaviru se stala Velká cena Číny formule 1. Ani v tak vojensky vedeném režimu necítili šéfové šampionátu záruky toho, že by při Grand Prix nehrozila epidemie, | Foto: Reuters

Automobiloví závodníci žijí neustále na cestách. A to i na začátku roku. Jeden víkend bojují v americké Daytoně, pak se přesunou do australského Bathurstu a pak zase závodí třeba v marockém Marrákeši. Do toho ještě testy nebo práce na simulátoru. Ani pro závodníky na motorkách není toho cestování o moc méně, byť nyní je závodů ještě minimum.

Jenže omezené možnosti pohybu, různé karantény a zákazy shromažďování většího množství osob závodní rytmus výrazně narušují. I když nejsledovanějším šampionátům na čtyřech i dvou kolech sezona ještě nezačala, už teď je jasné, že bude hodně komplikovaná.

První varování přišlo v polovině února, kdy byla přeložena Velká cena Číny. Závod v Šanghaji byl první na ráně zcela logicky. Vždyť právě z Říše středu se respirační onemocnění, známé také jako COVID-19, rozšířilo do světa.

Startovat by měly všechny stáje F1

Koronavirus ale zprostředkovaně napadá i ekonomickou podstatu seriálu. Panika na burzovním trhu se totiž nevyhnula ani formuli 1.

Akcie mateřské Formula One Group během února klesly natolik, že se podle ekonomického magazínu Forbes hodnota firmy propadla o 1,9 miliardy dolarů (43,5 miliardy Kč). I přesto, že skupina poprvé po třech letech vykázala zisk, vrátila se na úroveň ze srpna 2017. A na nějaký výrazný pohyb nahoru to nevypadalo ani v prvních březnových dnech.

Další "jobovky" v úterý přišly z Vietnamu. Tam se má jet premiérová Velká cena 5. dubna, tedy týden před původně plánovaným čínským termínem. Vláda v Hanoji po vzoru jiných zemí vyhlásila pro všechny osoby cestující z Itálie čtrnáctidenní karanténu před vstupem do země.

No a z Itálie je vedle Ferrari se sídlem v Maranellu také tým AlphaTauri (tedy od letoška přejmenované Toro Rosso). O podobné karanténě se mimochodem začíná nahlas hovořit také v Austrálii, kde má 15. března v Melbourne šampionát formule 1 odstartovat.

"Bylo by nefér, kdyby v Austrálii nemohly startovat všechny týmy. Ať by se to dotklo kohokoliv, byla by to pro něj obrovská nevýhoda," ozval se okamžitě šéf AlphaTauri Franz Tost, jehož stáj má základnu ve Faenze.

Na to konto sportovní ředitel F1 Ross Brawn v úterý ubezpečil všechny stáje, že pokud by na místo závodu nemohl dorazit kvůli nějakým obstrukcím byť jen jeden z nich, Velká cena by se nekonala.

"Pokud bude týmu zabráněno ve vstupu do země, nemůžeme mít závod. Aspoň ne závod světového šampionátu F1, protože by to bylo nespravedlivé," naznačil Brawn pro agenturu Reuters možnost jakéhosi "náhradního" nebodovaného podniku pro ostatní piloty.

Katarská karanténa versus motorky

Právě "faktor Itálie" stojí za zrušením či přesunutím podniků obou nejvýznamnějších silničních světových motocyklových šampionátů. Na vině je podobné opatření, jako to nově zavedené ve Vietnamu.

Cestující z Itálie a dalších vybraných destinací musí i v Kataru od začátku března automaticky do dvoutýdenní karantény. Což je v okamžiku, kdy se závod MotoGP měl jet už tuto neděli, neřešitelná situace.

V elitní třídě je totiž pět Italů (a to ještě na poslední chvíli vypadl kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu Andrea Iannone) a mnoho týmů má své dílny právě na Apeninském poloostrově.

Lépe jsou na tom jezdci a členové týmů kategorií Moto2 a Moto3, kteří měli na trati v Losailu během uplynulého víkendu závěrečné testy. Na ně se karanténa nevztahuje, takže Grand Prix Kataru bude okleštěna jen o nejsilnější kubaturu.

Ne tak následující plánovaný podnik v Thajsku. Tato země patří mezi silně zasažené koronavirem a závod plánovaný na 22. března tamní vláda nařídila odložit celý. Jezdci MotoGP se tak prvního ostrého startu dočkají - snad - až 5. dubna v texaském Austinu.

"Italská karanténa" stojí i za odložením druhého podniku MS superbiků. Zatímco teď o víkendu se v australském Phillip Islandu bez jakýchkoliv obstrukcí bojovalo o body, Losail byl ze stejných důvodů jako klání MotoGP odložen. U superbiků je navíc italská stopa komplikovanější o to, že třetinu závodního pole tvoří stroje Ducati.

Kalendáře mění šampionáty po celém světě

Koronavirus se "postaral" o řadu dalších neplánovaných změn. Formule E pochopitelně první jarní den nezamíří do čínského San-ja. V Japonsku zase odložili první závod prestižního formulového seriálu Super Formula, který se měl v Suzuce jet 5. dubna. A třeba německé DTM přesunulo blížící se testy z italské Monzy do Hockenheimu.

Na druhé straně jsou šampionáty, které se koronaviru nebojí. V neděli v britském Matterley Basin odstartoval světový šampionát motokrosařů i s celou řadou Italů na startu.

Rušení a přesouvání závodů není jedinou obtíží, s níž musí piloti bojovat. Velkou smůlu měl juniorský pilot týmu F1 Renault Christian Lundgaard. Osmnáctiletý Dán přišel o testy formule 2 v Bahrajnu, protože zůstal v karanténě vyhlášené na ostrově Tenerife kvůli italským turistům pozitivním na COVID-19. Do Španělska mladík odcestoval na tréninkový kemp pořádaný Renault Sport Academy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy