Miliony mizí Schumacherovi z konta každý týden. Po třech letech ale zůstává stav šampiona tajemstvím

Radek Vičík Radek Vičík
29. 12. 2016 11:21
Před třemi lety utrpěl Michael Schumacher vážné zranění hlavy, dodnes není jasné, v jakém stavu se sedminásobný mistr světa formule 1 nachází. Rodina hermeticky uzavřela jeho okolí, rehabilitace pacienta stojí týdně skoro čtyři miliony korun.
Michael Schumacher spojil závěr své závodnické kariéry se značkou Mercedes.
Michael Schumacher spojil závěr své závodnické kariéry se značkou Mercedes. | Foto: Daimler Media

Praha – Celé tři roky od nešťastného pádu na lyžích je, až na světlé výjimky, zdravotní stav sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera velkou neznámou. Šampion utrpěl 29. prosince 2013 silnou pohmožděninu mozku, byl dlouhé měsíce v kómatu a prognózy léčby jsou velmi nejisté.

"Schumiho" okolí veškeré informace žárlivě střeží a ven vyjdou jen občasné náznaky jeho přátel či důkazy nepodložené fámy. "Michaelovo zranění není veřejnou věcí, takže ho nebudeme komentovat. Chápeme, že to někteří lidé mohou jen stěží chápat, ale je to v plném souladu s Michaelovými postoji. Můžeme jen poděkovat za pochopení," uvedla šampionova manažerka Sabine Kehmová.

Tanec milionů, výsledek nejistý

Přes všechna opatření se občas objeví někdo, kdo se agenturám snaží prodat nějaký ten "tajný" snímek. Naposledy v půlce prosince. Takzvaného přítele, jenž za snímek Schumachera v posteli chtěl milion liber (téměř 32 milionů korun), už vyšetřuje prokuratura v Offenburgu.

Jedinou změnou v komunikaci Němcova týmu byla letos skutečnost, že Schumacher má poprvé ve své kariéře oficiální webové stránky i facebookový i twitterový profil. Zde se objevují vzpomínky na velká vítězství pilota, ale pro další informace jsou fanoušci odkázáni dál ve stylu "jedna paní povídala".

Jedno je jasné. Malá klinika, v niž se proměnilo jedno křídlo domu rodiny Schumacherových na břehu Ženevského jezera, stojí manželku Corinu velké peníze. Britský Independent spočítal, že náklady na personál a vybavení přijdou týdně na 115 tisíc liber (3,6 milionu Kč). I když se majetek brzy 48letého exšampiona F1 odhaduje na v přepočtu necelých 21 miliard korun, Corina Schumacherová už na pokrytí nákladů prodala soukromé letadlo i chatu v Alpách.

Důvodem k prodeji luxusní nemovitosti ve Francii je podle listu Daily Star fakt, že manželka se už smířila s tím, že se Schumacher "už nikdy úplně nezotaví tak, aby si ji užíval". Přesto podle ní celá rodina dál věří v uzdravení neúspěšnějšího pilota formule 1 všech dob.

Syn ve stopách legendárního otce

Závodnickou štafetu po otci už pevně přebírá 17letý Mick Schumacher. Pokračovatel tradice slavného jména letos závodil ve Formuli 4, v německém i italském šampionátu obsadil druhé místo. Příští rok už vstoupí do mistrovství Evropy Formule 3. Tedy seriálu, z něhož nedávno do F1 přišel nejmladší vítěz Grand Prix v historii Max Verstappen.

Mick Schumacher slaví jeden z 12 vítězných závodů v roce 2016:

Právě Mick byl před třemi lety  jediným svědkem nešťastné nehody, při níž se jeho otec zranil při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene Schumacher utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

Komplikovaná cesta po nemocnicích

Francouzští záchranáři Schumachera nejdřív odvezli vrtulníkem do nemocnice Moutiers. Ta je sice blízko lyžařskému středisku v Méribelu, kde se Němec zranil, ale nemá neurochirurgické oddělení. Až pak byl přemístěn do Grenoblu na špičkovou univerzitní kliniku.

To kritizoval Gary Hartstein, bývalý hlavní lékař formule 1 a šéf institutu FIA, který vzdělává traumatology z celého světa v poskytování péče zraněným závodníkům.

"Jsem velkým kritikem systému, který bez jiných závažných důvodů umožňuje poslat lidi se zraněním hlavy do center bez neurochirurgického zázemí. Zdržení zákroku, stejně jako další let vrtulníkem, nemůže být pro poškozený mozek ničím dobrým. Zvláště v situaci, kdy nitrolební tlak stoupl natolik, že se části mozku doslova drtí o lebeční klenbu," vysvětlil americký expert.

Půl roku v kómatu

V nemocnici v Grenoblu Schumacher hned podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Lékaři ho z něj probouzeli téměř půl roku, závodník se kómatu úplně probral až v půlce června 2014.

Z nemocnice pak zamířil do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne a potom do svého domu v městečku Gland. A teď Schumacherovi, jeho blízkým i fanouškům po celém světě dál nezbývá nic jiného než jen čekat a věřit v další dobré zprávy.

 

Právě se děje

Další zprávy